reede, 25. oktoober 2024

CRAIGELLACHIE 10 yo SMoS 2011/2022

Viimane seekordne Craigellachie tuleb Elixir Distillers nimeliselt sõltumatult villijalt ning kuulub The Single Malts of Scotland seeriasse. Viski on destilleeritud 20.04.2011, küpsenud täisaja ühes šerri vaadis (butt) #900093 ning villitud vaadikangusel 15.04.2022 kokku 510 pudelit. Maitstav on pärit 5cl näidispudelist.



Craigellachie 10 yo SMoS 2011/2022 Sherry Butt #900093, 60,0% nc, ncf

Aroom: esimesena kohe üsna tugev väävlisus ehk põlenud tikkude aroom ning teravalt ninna lõikav kangus. Põlenud karamell, kohvipaks. Tasapisi tuleb kopitanud puit, üliküpsed jõhvikad ja vähesel määral kompotikirsid. Pikk õhutamine leevendab teravust, kahandab väävlisust ja toob samas esile kuivatatud puuviljad. Veega lahjendamine tõmbab samuti teravuse maha, toob ümarust, kuid samas ei tõuse suurt esile uusi aroome. Lisanudb ehk vaid piimašokolaad ja veidi sellist otsest šerrisust.

Maitse: kange ja alkohoolselt terav, maitsed üsna suletud. Õhutamise järgselt tamm, põlenud karamell, kange kohvi mõrkjus. Veega lahjendamisel (soovitavalt isegi kuni 45%ni) suutundelt meeldivalt paks ja ümar, kuid maitsetelt jääb endiselt pigem vaeseks. Kuivatatud õunad ja otsesem šerrisus.

Lõpp: lühike kuni keskmine pikkuselt. Tammine, seda ka veega lahjendatult. Veidi ehk küpseid kirsse koos põlenud karamelliga.

Hinnang: C+

Kangus ja jõulisust piisavalt, isegi üleliigselt, kuid samas on maitsetelt see viski mitte kuigi rikkalik. Vajalik on kindlasti ohtralt õhutamist ja soovitavalt ka veega lahjendamist. Muidu liiga terav ja maitsetelt suletud.



kolmapäev, 23. oktoober 2024

CRAIGELLACHIE 13 yo Armagnac Finish

Siinne Craigellachie on samuti 13-aastane, kuid peale esmast küpsemist taastäidetud ja taassöestatud eks-burboon vaatides saanud veidi üle ühe aasta pikkuse järelviimistluse Armagnac vaatides. Maitstav on pärit 5cl näidispudelist.



Craigellachie 13 yo Bas-Armagnac Barrels, 46,0% nc, ncf

Aroom: algus pigem neutraalne ja mitte kuigi aromaatne. Oluliselt kergem ja magusam kui tavaline 13-aastane Craigellachie. Avaneb siiski tasahilju ning siis ohtralt magusaid küpseid pirne, veidi magusat ananassi ja pärnaõietee. Klaasis seistes tuleb magusus veelgi enam esile, kuna aroom muutub väga ümaraks ja tasaseks. Puudu on särtsakus ja värskus. Hoomatav on nüüd ka värskelt saetud puidu magusus.

Maitse: kerge, väga ümar ja magus. Ananass siirupis, magusad küpsed pirnid. Keskosa toob õnneks särtsakust mõningase tammisuse kujul, kus peamiselt kohal värske ingver. Lisaks veidi sidrunit, pärnaõietee ning värske till.

Lõpp: üsnagi pikk, meeldivalt kurku soojendav, magusad pirnid ja ananass, kerge ingver naaseb ja jääb pikalt järelmaitsesse, andes ehk veidi ka mõrkjust.

Hinnang: C+

Meeldivalt kerge ja magus viski. Ehk siiski liiga lihtne ja igav, et kõrgemat hinnangut anda. Täiesti erinev tavasortimendi 13-aastasest Craigellachiest. Profiililt sarnaneb Glenfiddich IPAga.



esmaspäev, 21. oktoober 2024

CRAIGELLACHIE 13 yo

Craigellachie ühelinnaseviski on minu jaoks üsna tundmatu, kuna varasemalt olengi seda proovinud vaid kolm korda ning kõik need on olnud noored sõltumatute villijate omad. Nüüd oktoobris proovin ära Craigellachie põhisortimendi kaks 13-aastast viskit ning lisaks veel ühe 10-aastase sõltumatult villijalt.

Esimene Craigellachie on 13-aastane, mis küpsenud esmalt eraldi eks-burboon ja eks-šerri vaatides (ilmselt teise või ehk osalt isegi kolmanda täietkorra vaadid) ning siis saanud kokkusegatult järelviimistluse esimese täitekorra eks-burboon (50% segust) ja esimese täitekorra eks-šerri (50% segust) vaatides. Lõpuks on siis need kaks järelviimistlust enne villimist taas kokku segatud. Maitstav on pärit 5cl näidispudelist.



Craigellachie 13 yo, 46,0% nc, ncf

Aroom: esmalt selline kopitanud puit ja kerge väävlisus, millele lisandub siiski kiiresti kuivatatud puuviljade magus täidlus. Siis kuivem tammisus, koos mõningase vürtsikusega. Sellele järgneb juustusus ja taignasus. Veidi enam klaasis seismist toob kuivema šerrisuse, kuhu naaseb taas kerge väävlisuse ja kopitanud puidu segu. Viimaks on leitavad veel ka üleküpsenud õunad, apelsinid ja ananassid. Tervikuna on aroom seega üsna tugev ja rikkalik.

Maitse: magus paks linnasus koos õuna-ingveri moosi ja grillitud ananassiga. Keskosa üsna tammine ja vürtsikas ning seda kahjuks koos puiduse kirbusega. Kuidagi selline veidi igavalt tasapaks, kuid siiski üllatavalt robustne ja samas integreeritud tervik, kus midagi eraldiseisva ja esiletõusvalt huvitavana esile ei oska tuua.

Lõpp: keskmise pikkusega. Mõrumagus puuviljasus, mõningase kirbusega kuivem puidusus. Järelemekk magus.

Hinnang: C+

Hea viski, kuid siiski ei midagi erilist. Üsna robustne tervik, kuid maitsetelt mitte kuigi rikkalik. Aroom, kuigi teatud kõrvalnoodid seal veidi kummalised, on siin meeldivam osa.



reede, 18. oktoober 2024

FETTERCAIRN 16 yo, 3rd release

Fettercairn sortimenti lisati 16-aastane 2020 aastal. Seni on villitud igal aastal üks viski ning iga kord on kokku segatud vaadid erinenud: 1st release (2020) burboon + šerri ja port järelküpsemine; 2nd release (2021) oloroso + palo cortado šerri; siinmaitstav 3rd release (2022) esimese ja teise täitekorra oloroso + PX + burboon; 4th release (2023) burboon + port. Maitstav on pärit 5cl näidispudelist.



Fettercairn 16 yo, 3rd release 2022, 46,4% nc, ncf

Aroom: mitte kuigi aromaatne algus. Siis veidi juba üleküpsed ja veidi käärinud puuviljad ning veidi selline tuim tammisus ja kerge papisus hooti (väsinud šerri vaadid?). Klaasis seista lastes muutub selgelt paremaks. Puuviljasus, kus veidi mangot aprikoosidele lisaks, vanill ja suhkrustatud ingver. Paar tilka vett toob ehk veidi enam värsket puuviljasust, lisanduvad ananass ja mandariin.

Maitse: magus ja ümar suutundelt, ehk veidi isegi õline. Puuviljasus, kus esimesel mekkimisel midagi konkreetselt esile ei tõuse. Teisel maitsmisel on ehk tajutav mango ja ananass, ehk pigem on puuviljasus sellist troopilisemat laadi. Teises pooles mõningane vürtsikus ja veidi ka tammist kirbust. Tervikuna on maitse siiski üsna värske ja heas tasakaalus.

Lõpp: keskmise pikkusega. Tammine vürtsikus täiendamas puuviljast magusust.

Hinnang: B

Väga hea Fettercairn. Saavutataud on üsna hea tasakaal eri vaatide vahel. Huvitav oleks teada, milline oli kasutatud vaatide protsentuaalne osa tervikust. Pigem ongi siin tegemist tammevaadi mõjulise viskiga, mitte niivõrd nende kasutatud vaatide endise sisu poolt jäetud jäljega. Vajab klaasi väljavalatult õhutamist.



neljapäev, 17. oktoober 2024

FETTERCAIRN Warehouse 2, Batch 004

Fettercairn on on kuni viimaste aastateni jäänud viskina üsna varju. Kuid peale tõsisemat inventuuri, uut pudeli disaini ja sortimenti 2018 aastal, on olukord tasapisi muutumas.

Siinmaitstav kaheksa aastane Fettercairn on n.ö warehouse seeriast (algus 2021) ning sedapuhku on tegemist 2014 aastal destilleeritud ja augustis 2022 villitud viskiga, mille küpsemise skeem on olnud järgnev: 74% esmatäite eks-burboon, 20% teise täitekorra eks-burboon ja 6% Hungari tammest endised veini vaadid (ilmselt siis ka Hungari vein). Maitstav on pärit 5cl näidispudelist.



Fettercairn 2014/2022, Warehouse 2, Batch 004, 48,8% nc, ncf

Aroom: teades, et tegemist on ilmselt Hungari veini sisaldanud vaadiga, siis võib koheselt tuvastada Tokaji magusa veini noodid. Heledad suured rosinad, värske voolav hele mesi, suhkrustatud ingver, magus pirn. Klaasis seistes tuleb mõningane vanill, lahjem roheline tee ning veidi ka jasmiini.

Maitse: väga ümar suutundelt, isegi õline. Magusus koos väga kergete värskete roheliste ürtidega, lahja roheline tee. Teises pooles ilmub veidi papisust ja ka viinasust, mis jätab kuidagi nooruslikult toore tunde. Vähese vee lisades tuleb seda noorust enam esile.

Lõpp: keskmise pikkusega. Kurku meeldivalt soojendav. Kreeka pähkel, mis annab kergelt kirbe noodi. Muidu aga suhkrustatud kuivatatud puuviljad ning magusam värske rohusus.

Hinnang: C+

Esmatundelt veidi omapärase maitsekooslusega linnaseviski, kuid tasapisi harjub selle teistmoodi magususega. Tervikuna see magusus toimib siin siiski üsna hästi. Maitsekooslus sarnaneb Sauternes või magusamat sorti heleda rummi vaatides küpsenud linnaseviskidega. Meeldiv viski.



esmaspäev, 14. oktoober 2024

COTSWOLDS Peated Cask

Kolmas ja selleks korraks ühtlasi viimane Cotswolds on küpsenud endistes turvastatud (Islay) viskide küpsemiseks kasutatud väiksemamõõdulistes (quarter) vaatides. Kokku villiti seda viskit 2500 pudelit. Maitstav on pärit 5cl näidispudelist.



Cotswolds Peated Cask, 59,6% nc, ncf

Aroom: esmalt tuhane sidrun, mis kergelt õline. Veidi mineraalsust, kuhu hooti lööb sisse ka atsetoonisust. Magusat vanilli just parasjagu. Veega lahjendatult lisandub kerge värske ürdisus.

Maitse: värske sidrun ja veidi selline limoncello laadne. Meeldivalt kurku soojendav, suutundelt õline ja lisaks ka magusat vanillist kreemisust. Kangus on väga hästi integreeritud. Veega lahjendatult on kreemisus enam rõhutatud.

Lõpp: üsnagi pikk. Õline sidrun, veidi rohune ja kergelt piirituseline järelmekk, mis vähese veega lahjendatult tuleb enam esile.

Hinnang: C+

Minimalistlik aroomilt ja maitsetelt, kuid samas väga puhas ja kvaliteetne. Noorus on siiski hooti ehk veidi liigselt tunda. Samuti hea Cotswolds.



laupäev, 12. oktoober 2024

COTSWOLDS Sherry Cask

Viski on küpsenud Ameerika ja Hispaania tammest valmistatud vaatides, millest osa töödeldud oloroso ja osa PX šerriga. Kokku villiti seda viskit 9900 pudelit. Maitstav on pärit 5cl näidispudelist.



Cotswolds Sherry Cask, 57,4% nc, ncf

Aroom: kerged šerrised noodid, lillelisus ja eriti just roosid, heledad väikesed rosinad. Küpsed tumedad ploomid, mis annavad meeldivalt ümarust ja täidlust. Pähkline, veidi ehk ka magusamapoolseid vähehapukaid jõhvikaid ja ka apelsini. Veega veidi lahjendades suuri muutusi ei ole. Siiski on veidi enam magusust ja see on selline kommine. Lisaks piimašokolaad.

Maitse: algus üsna teravalt kõrvetav, samas siiski magusalt suud kattev. Paks vanill ja veidi kleepjas apelsini liköörisus. Heledad rosinad. Veega veidi lahjendades selgelt leebem, ümaram ja suutundelt kergelt kreemine. Tumedad küpsed ploomid ja lõpus ehk veidi kergelt kuiva tammisust.

Lõpp: üsna pikk. Magusapoolne ja veidi likööriselt kleepjas. Kuivatatud aprikoosid. Veega lahjendatult veidi enam tasakaalus ja mitte nii magus.

Hinnang: C+

Minu jaoks parem ja meeldivam kui Cotswolds Bourbon Cask. Šerrivaadid on siin viski nooruse hästi ära varjanud, samas liigselt domineerimata. Hea linnaseviski, mis toimib vähese veega lahjendatult paremini.



neljapäev, 10. oktoober 2024

COTSWOLDS Bourbon Cask

See on teine kord, kui Cotswolds viskisid proovida õnnestub. Varem olen Cotswolds viskit tutvustanud blogis 5.10.2019. Nüüd kuus aastat hiljem kolmest maitsmiele tulevast Cotswolds viskist esimene on kõige „naturaalsem”, kuna küpsenud üksnes eks-burboon vaatides. Kokku villiti seda viskit 2500 pudelit. Maitstav on pärit 5cl näidispudelist.



Cotswolds Bourbon Cask, 59,1% nc, ncf

Aroom: mitte kuigi aromaatne ja üsna toordestillaadi lähedane. Hapukate õunte koored koos mõningase sidruniga. Veidi liitub eelnevaga ka piirituselisus, mis reedab selgelt viski nooruse. Kergelt selline tolmune linnasus, linnasejahu ja värske saia krõbe koorik. Veega lahjendades tuleb vanill ja kooreiiris. Tervikuna on nüüd tunne magusam ja kreemisem.

Maitse: üsna terav, magus-hapu ja rohune. Kummel, toores tikker ja veidi sidrunit. Veega lahjendades suutundelt selgelt ümaram ja sõbralikum. Nüüd kerge kreemisus suutundes, puuviljamarmelaad, veidi rohelisi värskeid ürte ning mõningane mineraalsus.

Lõpp: keskmise pikkusega. Terav, veidi rohune, veidi kuivemat vürtsikust. Veega lahjendatult kreemine vanillijäätis.

Hinnang: C+

Pigem selline noorepoolne ja tahumatu, samas värske ja puhas. Liigselt sellist magus-haput ning vähe puuviljasust. Toimib paremini veega lahjendatult. Hea viski, kuid jääb siiski alla Bimber burboonvaadis küpsenule.



teisipäev, 8. oktoober 2024

BIMBER Ex-bourbon Cask, Batch 4

Peale põgusat India viski maitsmist liigun Inglise viskide juurde. Mekkimisele tuleb Bimber ja kolm Cotswolds ühelinnaseviskit. Siin on kokku segatud erinevas vanuses eks-burboon vaatides küpsenud Bimber viskid. 

Bimber Distillery on asutatud 2015 ning esimene viski villiti 2019. Viskivabrik on n.ö innovatiivselt traditsioonilise tootmisega, kuna oder kasvatatakse oma farmi maadel, kasutatakse pealt avatud puidust käärimistõrsi, käärimine on pikk, destillatsioonipadasid kuumutatakse otse,  linnastamine toimub traditsioonilisel viisil põrandal ning viski villitakse kohapeal. Siinmaitstav viski on küpsenud üksnes eks-burboon vaatides ning vanimad viskid selles on pärit 2017. aastal destileeritust. Viskit villiti 2023. aasta märtsis kokku 7000 pudelit. Maitstav on pärit 5cl näidispudelist.



Bimber Ex-bourbon Oak Cask, Batch 4, 51,2% nc, ncf

Aroom: linnased ja kuiv tammevanill, tsitrused, rohelise õuna koored, kerged rohelised ürdid. Veidi ka viinasust, mis läheb üle aromaatselt lilleliseks. Klaasis seistes muutub veidi magusamaks, kuid mõni tilk vett toob esile enam ürte koos üsna tugeva tammise vürtsikusega, eriti koriander.

Maitse: meeldivalt värske segu linnastest, vanillist, kergelt hapukatest õuntest ja tsitrustest. Selgelt tuleb siin esile tammisus oma vürtsikusega, kus eelkõige jällegi koriander, kuid veidi ka ingverit ja kaneeli.

Lõpp: lühike kuni keskmine pikkuselt. Kergelt kreemine, tsitrused ja ürdine vürtsikus. Viski noorus tuleb siin selgelt esile.

Hinnang: B



pühapäev, 6. oktoober 2024

INDRI Trini & Drù

India viskidest olen varasemalt maitsnud Amrut ja Paul John linnaseviskisid. Nüüd avanes võimalus ära proovida ka Indri nimeline linnaseviski. Indri viskit toodetakse Piccadily Distillery poolt ning peale esimest 2020. aastal villitud Kamet nimelist ühelinnaseviskit toodi 2022. aasta kevadel turule Indri nime all Trini ühelinnaseviski, mis küpsenud kolme tüüpi vaatides (eks-burboon, endised Prantsuse veini ja PX šerri vaadid). Sellele lisandus 2023 aastal vaadikanguses Drù ühelinnaseviski, mis küpsenud üksnes eks-burboonvaatides. Maitstavad on pärit 5cl näidispudelist.



Indri Trini; The Three Wood, 46,0% nc, ncf

Aroom: magus, väga küpsed troopilised puuviljad, eelkõige mango ja ananass. Magus puidusus, vanillipasta. Veidi tuleb ka sellist atsetoonilist lillelisust, mis klaasis seistes muutub kergelt papiseks. Paar tilka vett toob esile mõningase magusa punaveinisuse.

Maitse: selgelt selline sünteetiline paks magusus. Suutundelt kreemine. Suhkrustatud ananass, mango, vanillipasta, magus puidusus.

Lõpp: üsnagi pikk oma sünteetilises magususes, kurku soojendav.

Hinnang: C



Indri Drù, Cask Strength, 57,2% nc, ncf

Aroom: magus puuviljasus, mööblilakk, karamelliseeritud suhkur. Ka siin samuti veidi sellist sünteetilist magusust, mis ilmselt tuleb vaatidest „tänu” kuuma kliima poolt forseeritud kiirele ja lühiaegsele küpsemisele. Veidi siin ka rukkisust, münti, vanilli ja kookost, mistõttu aroom meenutab seeläbi veidi burbooni. Klaasis seistes mandariinikoor ja juba kergelt käärima läinud küpse apelsin.

Maitse: magus ja karamelline. Magusad puuviljamaitselised kummikommid. Kookos, küpse mango, magusad üliküpsed apelsinid ja mandariinid. Magus tugev puidusus, kus veidi ehk siiski ka vürtsikaid noote, eelkõige kaneeli.

Lõpp: keskmise pikkusega. Magusad apelsinid, magus tammisus, sünteetiliselt magus järelmekk.

Hinnang: C

Ei ole need Indri viskid minu maitsele. Minu jaoks jäävad need selgelt alla nii Amrut kui Paul John viskidele. Ei mõista seetõttu ka Indri viskide vaimustust ega nende kohta jagatud ülivõrdes hinnanguid. Üheülbaselt magusad ja liigselt ka magusa puidususe poolt domineeritud. Täiesti piisav oli need 5cl näidistes ära proovida, kuid mitte rohkem.



reede, 13. september 2024

DEANSTON 18 yo, Batch 3

Viskide maitsmisel on pikem paus sisse tulnud ning seda peamiselt septembri alguse ninakinnisuse tõttu. Kuid ka tööd on palju olnud, oli vaja üks artikkel valmis saada ning ka õppetöö käivitamine nõudis oma ajalise ressursi. Hea on nüüd selle järgselt ka nädal puhkust võtta ning vahemere soojades vetes lõõgastuda. Enne veel aga üks viski tutvustus.

Maitsmisele tuleb 18-aastane Deanston. Tegemist on juba 15.04.2015 villitud viskiga, mis kandis veel lisamärget Batch 3. Viski ise on esmalt põhiaja küpsenud hogshead vaatides (ilmselt siis teise või isegi kolmanda täitekorra omad) ning siis viidud järelküpsema esmatäite eks-burboon vaatidesse (ilmselt oli siis esmane küpsemine üsna nõrgukese mõju viskile andnud).



Deanston 18 yo, Batch 3, 2015 , 46,3% nc, ncf

Aroom: teraviljane ja magusalt karamelline koos taustalt esile tõusva magusa tammisusega. Vanillikreem, mesi, õunamoos, mis teevad üldmulje üsnagi magusaks. Sekka tuleb ka veidi lillelisust, mis omakorda selline värvi lahusti laadne. Klaasis pikemalt seistes üsnagi kreemine ja paks, kohati isegi siirupine, just linnasesiirup. Lisaks grillitud ananass. Veega lahjendades veidi värskem, kuna lisanduvad kerged tsitrused ja karamelline magusus taandub veidi.

Maitse: algus linnasesiirupine magusus ja toffee, mille võtab kiiresti üle magus-vürtsikas tamm. Kuivatatud ja pigem magusad ingverikuubikud, vanillikreem, mesisus. Suutundelt üsna täidlane. Veidi vett laseb tsitrustel esile tõusta, kuid siiski mitte piisaval määral, et linnaselist magusust asendada.

Lõpp: keskmise pikkusega. Tammine magus-vürtsikus, veidi kirbust, järelmekis toffee magusus. Ka siin on veega lahjendatult enam värskust; linnased koos kerge tsitrusega, isegi veidi münti.

Hinnang: C+

Iseenesest ju täitsa meeldiv ja hea, kuid siiski tervikuna mitte minu maitse jaoks (sellest ka hinnang). Kuidagi liiga turvaline ja selles mõttes veidi igav; lisaks võiks pimetestimisel vanuseks pigem pakkuda kuskile 12-15-aasta piiresse jääva. Aroom parim osa ning minu jaoks toimis veega lahjendatult paremini, mis võttis seda karamelli-toffe-vanilli magusust vähemaks.



pühapäev, 1. september 2024

GLENFIDDICH IPA Experiment

Glenfiddich käivitas 2016 aastal uue linnaseviski seeria „Experimental Series” ning esimeseks selles seerias oli IPA Experiment, koos sellega tuli ka üsna kohe #02 Project XX. Hiljem lisandusid selles eksperimentaalses seerias #03 Winter Storm, #04 Fire & Cane, #05 Orchard Experiment. Neist #04 olen varem blogis juba pikemalt tutvustanud 29.11.2020 ning #01 ja #02 said põgusalt mekitud Helsingis Olut Expo festivalil (blogis 31.10.2016). Selles viimases blogi postituses on ka siinmaitstava Glenfiddich IPA Experiment viski taustainfo. Nüüd saab siis see viski põhjalikumalt tervikpudelist ära proovitud.



Glenfiddich IPA Experiment, Experimental Series #01, 43,0%

Aroom: kerge ja õhuline. Meeldivalt värske tsitrus, veidi vanilli ja siis oodatult magus õun ja eriti pirn. Üsna tüüpiline, ja minu jaoks meeldiv, Glenfiddich. Klaasis seistes tuleb pehmemat vürtsikust, mis meenutab eelkõige kerge kaneeliga üle puistatud ahjuõunu.

Maitse: loogiline jätk aroomile. Algus ümar ja magus; pirn, ahjuõun ja vanill. Sellele järgneb veidi särtsakam teine pool, kus ehk tõesti võib olla nö humalate kerget kirbust ja ka natuke tammisust. Üsna hästi suud kattev ja meeldiv; veidi ehk täidlasem kui 12-aastane Glenfiddich.

Lõpp: keskmise pikkusega. Tammist vürtsikust, ürdisust (või humalaid?), puuviljast magusust.

Hinnang: C+

Suvelõpetuseks sobiv, meeldiv ja hea linnaseviski. Iseenesest ju üsna lihtne, kus pole eriti midagi pikalt analüüsida ega avastada, kuid siiski tüüpilisele Glenfiddich linnaseviskile on see turvaline valik, kus kvaliteet alati tagatud. Kas nüüd aga seda kallima hinnaga viskit vaja soetada lisaks Glenfiddich 12- ja 15-aastasele? Plusspoolele saab aga kindlasti siinse IPA viski puhul panna pudeli ja disaini, mis väga kenad.



esmaspäev, 26. august 2024

PORT CHARLOTTE Islay Barley 2014

Port Charlotte Islay Barley 2014 puhul on kasutatud Concerto ja Propino odrasorte ning see on siis loomulikult destilleeritud 2014 ja üksnes Islay saarel kasvanud viljast. Seejärel on see viidud seitsmeks aastaks küpsema erinevatesse vaatidesse ning selle konkreetse viski puhuks on kokku segatud 84% osas esmatäite eks-burboon vaadid, 8% osas teise täitekorra värsked vaadid ja 8% osas Prantsuse tammest teise täitekorra Bordeaux piirkonna veini vaadid. Küsimus on siin, mida tähendab „teise täitekorra”? värske vaat (virgin oak). Kui teise täitekorra oma, siis ju pole enam virgin! Ilmselt osundab see sellele, et neid vaate on eelnevalt üks kord kasutatud Bruichladdichi viskivabriku viskide lühemaaegsemaks küpsemiseks või vaid järelviimistluses. Maitstav on pärit 5cl näidispudelist.



Port Charlotte Islay Barley 2014, 50,0% nc, ncf

Aroom: väga puhas, õhuline ja värske. Linnased, värsked õled, kummelitee, pirn, kergem mesisus, vanill. Suitsusus on alguses tunda vaid vihjamisi. Tasapisi tuleb juurde mereline soolasus. Pikemal klaasis seismisel tuleb siiski oodatult ja meeldivana enam turbasuitsusust, kuid see jääb siiski võrreldes PC Islay Barley 2012 viskiga teisejärguliseks. Veega veidi lahjendades enam merelisust, turvastatud linnaseid ja ka värsket magusat pirni.

Maitse: värske ja veidi rohune algus. Siis ümarust, kus küpse melon ja pirn koos magusa vanilliga. Ka siin on suitsusus pigem tagaplaanil. Teises pooles tugev merelisus, üsna mineraalne ja soolane ning seda koos selgelt tammise vürtsikusega. Veega lahjendades tammisus taandub, maitse mineraalsem, suitsusem, millele lisandub ka sidrun.

Lõpp: üsna pikk. Veidi tammist vürtsikust koos kerge kookose ja martsipaniga, järelmekk mineraalne ja soolane, kus ka veidi sidrunit.

Hinnang: B+

Võrreldes 2012 aasta viskiga on siinne täiesti teistlaadne Islay Barley PC. Siinne on oluliselt kergem ja vähemturbasem, võib isegi öelda, et delikaatne. Turbasuitsusus on siin üllatavalt nõrk ja pigem taustal olev.



reede, 23. august 2024

PORT CHARLOTTE Islay Barley 2012

Augusti lõpetab Port Charlotte linnaseviski, mis on siis Bruichladdichi viskivabriku tugevalt, kuid mitte ülitugevalt, turvastatud linnastest valmistatud ühelinnaseviski. Ja maitsmiseks võtan seekord kaks viskit Islay Barley seeriast. Esimene neist on destilleeritud 2012, küpsenud kuus aastat 75% osas esmatäite eks-burboon vaatides ja 25% osas Prantsuse tammest teise täitekorra veini vaatides. Viski on villitud 30.07.2019.



Port Charlotte Islay Barley 2012, 50,0% nc, ncf

Aroom: väga kutsuv turvastatud linnaste magus suitsusus. Kuum soolane rannaliiv, keedupiimasus, muldsus, lõkkesuitsusus, võiküpsised, antiseptilisus, sidrunikoor. Sellise noore viski kohta jagub siin avastamist rohkesti. Klaasis seistes tuleb magusat vegetaalsust ja farmisust, mis mõne tilga veega lahjendades veelgi enam esil. Lahjendades lisaks ka värskelt turvastusest tulnud linnased – viib mõtetes koheselt viskivabrikusse.

Maitse: ümar ja magus algus. Linnaseline, pehmem suitsusus, linnasesuhkur ja veidi ehk ka sellist tsitruselist puuviljasust. Hästi suud kattev. Teine pool jõulisem koos sidrunikoore ja selge vürtsikusega (Prantsuse tamm?). Vihjamisi on tunda ka veinisus, mida varjutab või pigem millega integreerub aga hästi antiseptilisem turbasuitsusus. Veega veidi lahjendades soolasus, sidrun ja nõgine suitsusus. Kõike on siin parasjagu, miski ei domineeri ning midagi pole puudu. Suurepärane.

Lõpp: üsna pikk. Tammine vürtsikus, sidrunikoor ning siis järelmekis vahelduvalt kord turbasuitsused magusad linnased, kord merelise soolasusega turbasuitsusus.

Hinnang: A

Meeldivalt jõuline ja hea tekstuuriga üsnagi turbasuitsune Port Charlotte! Turvastatud linnaseviski täpselt minu maitsele.



pühapäev, 18. august 2024

OCTOMORE 14.3 Islay Barley

Selleks korraks viimane Octomore on valmistatud Islay saarel Octomore farmi põldudel kasvanud odrast. Tüüpiliselt on just Octomore iga seeria .3  see kõige parem olnud. Octomore 14.3 on siis valmistatud Islay odrast (Concerto), mille linnaste turvastamise määr on olnud 214,2 ppm. Viski on destilleeritud 2017 ja villitud 2023. Küpsemise profiil on järgmine: 50% Ameerika tammest esmatäite eks-burboon vaadid ja 50% teise täitekorra veini (?) vaadid. Maitstav on pärit 4cl näidispudelist.



Octomore 14.3 Islay Barley, 61,4% nc, ncf

Aroom: avaneb sellises järgnevuses – heinaküün, täidlane linnaste magusus, lõkketuha suitsusus, kerge metalline noot, sõnnikulisus, kerges marinaadis kappar ja rohelised oliivid soolvees, tikrid, uuesti magus linnasus ja täisteravilja küpsised. Väga meeldiv tervik ning turbasus ei ole sugugi nii esil ega intensiivne kui võiks arvata. Veega lahjendades enam täisteravilja küpsiseid, lisandub soolakas mereline adru.

Maitse: noo siin on turbasust sellisel määral, et võiks teistelegi jagada. Väga intensiivne nii kanguselt kui ka turbasuitsususe osas. Siiski absoluutselt mitte alkohoolselt terav. Suutundelt meeldivalt ümar ja täidlane. Linnase- ja puiduröst, vanilli ja linnaste magusust parasjagu. Teises pooles tuleb Prantsuse tamme vaadi mõju selgelt esile. Kangem must tee, mustsõstra lehed, aprikoos, vürtsikus. Jääb siiski heasse tasakaalu ning mõrkjus puudub. Veega lahjendades ümaram ja suud katvam, enam vanilli, selgelt soolasust ja veidi ka metallisust ning lisaks ka värskedavat rohelist münti.

Lõpp: pikk. Vürtsikas, lõkkesuits, puiduröst, magus-soolane järelmekk, millest välja kasvav turbasus kestab suus väga pikalt. Ilmselt oleks seda viskit enne magama minekut mekkides (veidi ülemäära, hambaid pesemata) see turbasus ka hommikul endisel kohal.

Hinnang: A

Suurepärane Octomore. Just selline oodatult tugevalt turbane, kuid samas heas tasakaalus terviklik linnaseviski, kus ka teistel maitsetel võimalus ilusti esile pääseda.



reede, 16. august 2024

OCTOMORE 14.2

Octomore 14.2 on linnaste turvastamise ja destilleerimise osas sarnane 14.1ga. Erinevad vaid küpsemiseks kasutatud vaadid. Kui 14.1 on üksnes küpsenud eks-burboon vaatides, siis Octomore 14.2 on neli aastat küpsenud eraldi Oloroso šerri (40%) ja Amarone punaveini (millest 16% esmatäite ja 44% teise täitekorra) vaatides ning seejärel kokkusegatult veel ühe aasta Pauillac veini vaatides. Seega tugevalt punaveini vaatide poole kaldu olev Octomore, mis ilmselt on ka viskis tunda. Maitstav on pärit 4cl näidispudelist.



Octomore 14.2, 57,7% nc, ncf

Aroom: esmalt kohe selge ja tugev punaveinisus. Ninatundelt siiski meeldivalt täidlane. Tasapisi lisanduvad nahk, kuivatatud aprikoos, karamell ning nende alt vaid justkui taustana turbasuitsusus. Pikemal klaasis seismisel rohkelt magus-hapukat marjasust, kuid õnneks ka rohkem turbasuitsusust - leiavad veidi paremini omavahelise kooskõla. Veega lahjendades intensiivsem ja veidi suitsusem. Veinine ürdisus, õnneks veidi ka sõnnikulisust, kuid kahjuks ka metalliseid noote. Alles tühjas klaasis on selge turbasuitsusus tunda ning see on selline metalline ja antiseptiline.

Maitse: karamell ja nahk, ohtralt punaseid magus-hapukaid marju – magusad viinamarjad, sõstrad, maasikad, vaarikad. Veidi sellist kleepjat veinisust, millele tuleb juurde soolasus, mis on selline sinihallitusjuustu laadne. Alles teises pooles tuleb selgemalt turbasuitsusus. Veider ja mitte just nüüd kuigi oodatud kooslus. Veega lahjendades muutub õhemaks ja isegi veel otsesemalt veinisemaks. Veidi nüüd ka sellist marjakastmes grillribi.

Lõpp: üsna pikk. Suitsused punased marjad, järelmekk üsna magus ja veidi isegi imal.

Hinnang: C+

Selgelt liigse veinisuse poolt ülehõivatud ja seeläbi minu jaoks ebaõnnestunud Octomore. Turbasuitsusus siin selgelt vähem esil kui 14.1 viskis ning see kipubki nii olema, et sama turbasuse määraga linnaste kasutamise juures on .2 alati maitsetelt oluliselt vähemturbasem kui sama seeria .1 Octomore.

kolmapäev, 14. august 2024

OCTOMORE 14.1

Üle pika aja õnnestus taas ette võtta Octomore. Aeg lendab linnutiivul – blogis oli Octomore viimati aprillis 2021. Uskumatu. Mis viskidega ma vahepealsed kolm aastat täitnud olen?

Aga nüüd siis eelmisel aastal villitud 14-seeria Octomore: 14.1, 14.2 ja 14.3. Varsti peaks juba tulema ka 15-seeria. Seekordsed kolm Octomore on kõik viie aastased ning kui siin postituses alustada 14.1 viskist, siis on see tüüpiliselt küpsenud Ameerika tammest esmatäite eks-burboon vaatides. Kasutatud Concerto odra linnaste turbasus on 128,9 ppm, destilleeritud 2017 ja villitud siis 2023. Maitstav on pärit 4cl näidispudelist.



Octomore 14.1, 59,6% nc, ncf

Aroom: turvastatud linnased, kriidisus ja merelisus. Tuhane suitsusus, just selline vana tuha ja tahma aroom, kuhu lisandub ratta sisekumm. Klaasis seistes muutub paremaks. Nüüd tuleb enam turvastatud linnaste magusust ja vegetaalsust, mis lisavad selgelt täidlust. Veega lahjendades kergelt soolakas sidrunikoor, valge pipar ja veidi isegi sõnnikulisust.

Maitse: tuhane suitsusus, magusad turvastatud linnased, rohelised oliivid kerges soolvees ning sidrunikoor. Neile lisandub selline meeldiv sidruni, fenkoli ja mündi segu. Veidi ka oliiviõli. Hästi suud kattev. Veega lahjendatult toimib minu jaoks paremini. Veidi nüüd vanilli, kuid samas veidi ka soolasust ja mineraalsust enam esil.

Lõpp: pikk. Magusad tuhaselt suitsused linnased, veidi rohusust, soolasus ning kerge münt viimasena.

Hinnang: B+

Endiselt suurepärane Octomore .1. Kuna mul oli õnneks alles jäetud blogis juba varasemalt tutvustatud Octomore 9.1, 10.1 ja 11.1 viskide 1cl tilgad, avanes võimalus 14.1 nendega võrrelda. Lühidalt öeldes on need üsna sarnased. Kui lähemalt vaadelda, siis oli 14.1 aroomilt lähedasim 9.1 ja maitsetelt 11.1 Octomorega. Kõigist neljast oli võrdluses mulle tervikuna meeldivaim aga 10.1.



laupäev, 10. august 2024

BRUICHLADDICH Bere Barley 2008/2014

Bruichladdich Bere Barley viskid on mulle alati meelepärased olnud. Neis on tõesti midagi teistsugust, mis tunda kreemiselt paksemas nina- ja suutundes. Ja need on alati olnud lisaks täidlusele ka maitsetelt rikkalikumad. Siinmaitstav Bere Barley on destilleeritud Orkney saarel kasvanud Bere odrast 02.2008 ning villitud kuue aastasena 16.10.2014.



Bruichladdich Bere Barley 2008/2014, 50,0% nc, ncf

Aroom: koheselt meeldiv ja kutsuv aroom. Värsked õunad, pirnid, melon, füüsal. Värskelt ahjust tulnud krõbeda koorikuga saiad. Veidi ka linnasesuhkurt, mis lisab meeldivat magusust. Tasapisi lisandub sellist vihmajärgset muldsust, mis annab sellise õrna suitsuse vihje. Pärnaõie tee, kerge kummel. Veega veidi lahjendades pirni- ja sidrunimaitselised klaaskommid.

Maitse: meeldivalt magus ja kreemine suutunne. Samas maitsetelt värske. Mesisus, melon. Teises pooles tuleb ehk veidi rohusust, kus ka sidrunikoort, münti ja fenkolit. Veega veidi lahjendades veelgi ümaram ja mesisem. Enam münti, fenkolit, kummelit, pärnaõisi, pirni, magus sidrun. Rohusust nüüd enam mitte.

Lõpp: üsna piikk ja kurku meeldivalt paitav. Õrn suitsune vihje, mesine-kreemine, veidi siin ürdist rohusust. Veega lahjendades mesisem, rohusus puudub.

Hinnang: B+

Oluliselt täidlasem kui Islay Barley 2013. Tervikuna väga meeldiv värske ja puhas linnaseviski. Kvaliteet väga kõrge sellise noore viski kohta. Ajalooline Bere oder annab tõesti täidlasema  suutunde ja rikkalikuma maitsetega viski. 



kolmapäev, 7. august 2024

BRUICHLADDICH Islay Barley 2013/2021

Seekordne Bruichladdich Islay Barley on valmistatud 2012 aasta saagist ning destilleeritud on see 2013. Kaheksa aastat küpsemist ning 2021 aastal segati villitava jaoks 75% Ameerika tammest eks-burboon ja 25% veini vaadid. Maitstav on pärit 5cl näidispudelist.



Bruichladdich Islay Barley 2013/2021, 50,0% nc, ncf

Aroom: teraviljane algus, mis on veidi suletud ja vähearomaatne. Samas kerge ja ümar. Selline puhas ja klaar nagu suvine mereäär peale tugevat äikesevihma, kui päike taas väljas. Kuivem heinasus ja õled. Klaasis seistes tulevad rohelised õunad, tikrid ning kergelt happelist puuviljasust, mis paari tilga vee lisamisel enam esil.

Maitse: rikkalikum kui aroom. Esmalt magus linnasus, siis selgelt õun, tikrid, õrn tsitrus, lahjem roheline tee, veidi rohelisi ürte. Teises pooles sidrunikoor ja ingver ning selgelt tammisust. Mõni tilk vett kaotab tammisuse, enam tõuseb esile magusa tsitrusega roheline tee. Veidi fenkolit ja suutundes puuviljast kreemisust.

Lõpp: keskmise pikkusega. Kerge tammine vürtsikus ja puuviljane happelisus (veini vaadid siin tunda). Vähese veega lahjendatult meeldivam, kus peamiselt magusad kreemised tsitrused.

Hinnang: B



esmaspäev, 5. august 2024

BRUICHLADDICH Resurrection Dram 2001

Bruichladdichi lähiajaloos toimus oluline sündmus 2001. aastal. Endised omanikud olid selle sulgenud 1995, kuna seda peeti tootmise mõttes üleliigseks. Seega möödus sajandivahetus Bruichladdichi jaoks nukralt – lukus väravad ja seisvad tootmishooned. Loodetavalt õnnelikum aeg koitis alles 2001. aastast, mil rühm Islay maaomanikke ja Londonis asuv veinikaupmees Bruichladdich’i 6 miljoni naela eest ära ostsid. Sellest hetkest alates algas viskide mõttes uus aeg. Kuigi ükski eelmistest viskivabriku omanikest polnud tootmisvarustust moderniseerinud ja uued omanikud ei saanud rahalises mõttes endale lubada märkimisväärseid uuendusi, suudeti viskide mõttes Bruichladdich terveks ravida. Ja tehnilises mõttes oli isegi hea, et säilinud olid ja endiselt olude sunnil säilima pidid 19. sajandi tootmisseadmed.

Tänane viski ongi selle uue alguse ajast, kuna see on üks esimesi destillaate, mida uued omanikud valmistasid. Ja kuna esimesed aastad oli Bruichladdich veel destilleeritud kergelt turvastatud linnastest, siis võimaldab siinne viski maitsta suitsust Bruichladdichi. Ka viski enda nimi – Resurrection, osutab uuele algusele. Viski on siis destilleeritud 2001 aasta sügisel kergelt (10 ppm) turvastatud linnastest ning peale seitsmeaastast küpsemist eks-burboon vaatides villitud oktoobris 2008 kokku 24 000 pudelit. Maitstav on pärit 5cl näidispudelist.



Bruichladdich Resurrection Dram 2001, 46,0% nc, ncf

Aroom: selgelt turbasuitsune, kerge puuviljasus – kollased pirnid ning seda koos värske heinasusega. Linnastamise põrand, veidi tuleb ka keedupiimasust ja kreembrüleed. Klaasis seistes farmisus, enam heinasust koos sellise põllule laotatud mereadru soolasusega. Turbasus on hooti üllatavalt meditsiiniline, kus selgelt ka joodisust.

Maitse: suutundelt kreemine ja maitsetelt värske. Piisavalt, kuid mitte ülemääraselt, linnaste magusust, fenkol, münti veidi, mereline soolasus. Kõik eelnev on rüütatud meeldivalt pehme ja selgelt esil turbasuitsuse looriga.

Lõpp: pikk. Kasvavalt arenev ümar suitsusus koos mõningase mineraalse ja värsket fenkolit sisaldava ürdisusega.

Hinnang: B+

Suurepärane ja teistlaadselt (suitsune) huvitav Bruichladdich. Suitsusus on seejuures selgelt erinev sellest, mida pakub Port Charlotte. Väga heas tasakaalus ja piisavalt rikkalik sellise noore viski kohta. Ah jaa, august on tervenisti Bruichladdich viskivabriku viskide päralt.



esmaspäev, 29. juuli 2024

GLEN GRANT 13 yo Cadenhead’s 2009/2022

Glen Grant viskide maitsmise lõpetab eelnevatest selgelt eristuv viski. Nimelt on tegemist PX vaadis järelküpsenud ja kõrgel kangusel villitud viskiga. Tegemist on Cadenhead’s poolt villituga, mis destilleeritud 2009 ning peale 12-aastast küpsemist ilmselt hogshead vaatides viidud märtsis 2021 järelküpsema Pedro Ximénez vaati ning lõpuks villitud 1.03.2022 kokku 342 täispudelit. Ise soetasin sellest viskist Cadenhead’s poest 5cl minipudeli.



Glen Grant 13 yo Cadenhead’s 2009/2022, 61,0% nc, ncf

Aroom: esmalt oodatult üsnagi terav. Kuiv-magus šerrine tammisus. Klaasis seistes mööblilakk, värske nahk, tumedad rosinad, kuivatatud mustad ploomid. Tasapisi tuleb enam ümarat magusust ja vähem teravat kuivust. Küpse magus apelsin, punaveinis pošeeritud pirnid. Veega lahjendades enam nahksust. Lisandub nüüd ka karamelliseeritud suhkur ja apelsin, ahjuõunad kaneeliga, paradiisiõunad nelgiga, küpsed murelid ja veidi šokolaadi. Kui lahjendada u 43-46%ni, tuleb värskeid õunu ja kerge tubakas.

Maitse: terav ja kange. Peale karamelliseeritud apelsinide magususe pole suurt muud tunda. Vajab selgelt lahjendamist. Veega lahjendades suutundelt kreemine, tšilliga tume šokolaad, tumedamat metsaõite mesisust, pikalt keldris seisnud maasikamoos, nahkne ning endiselt ka karamelliseeritud apelsin.

Lõpp: üsna pikk ja kurku soojendav. Karamelliseeritud apelsin, metsaõite mesi, jõulukeeks, küpsed murelid, nahk.

Hinnang: B+

Glen Grant destillaati siin küll eriti pole, kuna selgelt tugevalt šerrivaadi mõjuline, kuid meeldivalt rikkalik ja väga kvaliteetne linnaseviski sellegi poolest. Väga hästi õnnestunud järelviimistlus kvaliteetses vaadis. Vajab veega lahjendamist.

reede, 26. juuli 2024

GLEN GRANT 22 yo Whiskymax 1992/2014

Järgnevad kaks Glen Granti on pärit sõltumatutelt villijatelt. Esmalt üsnagi eakas eks-burboon vaadis küpsenu ning kuu lõpetab teismeikka jõudmas eks-šerri vaadis järelviimistletu. Siinmaitstav Glen Grant on pärit Whiskymax (Wx) sortimendist Spirit & Cask Range seeriast. Viski on destilleeritud 22.10.1992, küpsenud eks-burboon vaadis (barrel) #0815 ja villitud kas 2014 lõpul või 2015 algul kokku 260 pudelit. Maitstav on pärit 3cl näidispudelist.



Glen Grant 22 yo Whiskymax, Spirit & Cask Range, 46,0% nc, ncf

Aroom: kummaline ja mitte kuigi meelepärane magus teraviljasus koos magusate ja pehmete tammiste vürtsidega, kuhu lisandub selge hapukapsa vedeliku aroom. Lisaks tulevad piirituselised noodid. Veidi vett lahjendamiseks toob magusa vanilli ja iirise.

Maitse: kerge vürtsikusega magus tamm. Vanill, veidi lillelist rohusust, mis tekitab sellise viinale omase meki. Jällegi tuleb appi veidi vett. Lahjendades ehk mõningane puuviljasus, kuid jääb endiselt peamiselt magus-vürtsikaks tammisuseks, kus peamiselt esil vanill ja iris. Suutundelt nüüd siiski meeldivamalt ümaram, ehk isegi veidi kreemine.

Lõpp: pigem lühike. Magus tamme vanill, iiris, soojad vürtsid.

Hinnang: C

Pettumus, õnneks näidispudeli näol. Lootnuks siin leida troopilisi puuvilju või vähemalt lihtsalt puuviljasust. Kahjuks polnud ei üht ega teist. Täiesti teistsugune kui ametlikud Glen Grant viskid. Kasutusel on olnud ilmselt siin ka veel üsna kehvake vaat. Tervikuna selline keskpärane Speyside linnaseviski, millel selged kõrvalnoodid. Muutub veidi paremaks veega lahjendades, mis aitab ebameeldivuse eemaldada.



esmaspäev, 22. juuli 2024

GLEN GRANT 15 yo

Glen Grant tõi 15 aastase viski turule 2018 ning peaasjalikult oli see suunatud reisikaubanduse lettidele. Viski küpsemiseks on kasutatud esmatäite eks-burboon vaate. Selleks korraks on see viimane ametlikult villitav Glen Grant. Maitstav on pärit 5cl näidispudelist.



Glen Grant 15 yo, 50,0% ncf

Aroom: üsna linnaseline, mida täiendab mõõdukas tammevanill. Vihjed tubakale; veidi ürdisust, rohelised õunad, magusaid pirne ja melonit, mis annavad sellise mesise aroomi. Klaasis seista lastes ümaram, magusam ja teraviljasem.

Maitse: meeldivalt magus värskus, suutundelt kreemine. Tammevanill, linnased. Õunad, pirnid, melon ning küpseid rohelisi tikreid. Mesisust just piisavalt ning teises pooles pehmed tammevürtsid.

Lõpp: keskmise pikkusega. Meeldivalt mesine, kergelt ürdine, vanilli ümarus ja pehmed vürtsid, kus lisaks veel törts ingverit.

Hinnang: B

Väga hea ja parim sel kuul maitstuist ametlikult villitavatest Glen Grant viskidest. Kõrgem kangus ja külmfiltreerimata jätmine aitab selle viski muuta teistega võrreldes selgelt täidlasemaks. Hea tervik heas tasakaalus.



neljapäev, 18. juuli 2024

GLEN GRANT 12 yo x2

Glen Grant on villinud koguni kaks 12-aastast. Üks n.ö tavaviski ja teine, mis 5% kõrgema kangusega ja külmfiltreerimata, on suunatud reisikaubanduse lettidele. Ilmselt on mõlema viski koostis üsna sarnane. Kindel on see, et kasutatud on mõlemas nii eks-burboon kui eks-šerri vaate ehk siis ikka sama, mis juba ka kahe vanuse märketa Glen Granti puhul. Ka värv on neil kõigil üsna sarnane; arvestada tuleb siin siiski järelduste tegemisel sellega, et Glen Grant kasutab piirituskaramelli partiide värvi ühtlustamisel. Mõlemad maitstavad on pärit 5cl näidispudelist.



Glen Grant 12 yo, 43,0%

Aroom: magus vanill, iiris ja teraviljasus. Veidi sellist marjaveinisust, aprikoosi tükkidega kerge juust, õuntest valge klaar. Mesist ümarust veel lisaks. Üsna meeldiv kerge suvine aroom.

Maitse: kerge, ümar ja mõõdukalt magus puuviljasus. Eelkõige rohelised õunad, millele tuleb juurde tavalist rohusust. Teises pooles veidi vürtsikust koos ingveriga. Aroomis olev magus puuviljasus jääb siin siiski veidi tagasihoidlikuks.

Lõpp: lühike kuni keskmine pikkuselt. Kerge roheline tee jasmiiniga. Veidi ka tammist vürtsikust. Järelmekis selge rohusus, kerge mõrkjusega.

Hinnang: C+



Glen Grant 12 yo Travel Retail, 48,0% ncf

Aroom: esmalt lilleline värskus ja rohelised õunad. Nende alt tuleb siis kuivemat puidusust ja koirohtu. Veidi meenutab iseloomult mõni aeg tagasi maitstud 1970ndate Glenlivet 12-aastast. Veidi rosinaid. Klaasis seistes kreemisem vanill ja iiris ning ahjuõunad kaneeliga. Tundub, et siin on kasutusel olnud enam šerri vaate ning ehk enam ka Euroopa tammest vaate.

Maitse: algus samuti kerge ja isegi magus ning üsna hästi suud kattev, kus leitavad magusad õunad ja mesi. Teine pool aga selgelt tammine, mis annab lisaks vanillisele kreemisusele siiski koos kangema rohelise teega üsna aktiivse kirbuse. Sellega koos ka veidi piirituseline mekk.

Lõpp: pigem lühike. Ümarat mesisust, mis lõpeb siiski kirbe tammise-rohuse noodiga. Kuivusele kalduv.

Hinnang: C+

Lihtsad, kuid üsna head suviselt kerged linnaseviskid mõlemad. Võrdlusena meeldisid ehk vanuse märketa Glen Grantid isegi veidi enam, eriti Rothes Chronicles. Siiski on kõik neli Glen Granti maitsetelt suuresti ühte auku minevad. Siinmaitstud kaks 12-aastast olid üllatavalt erinevad; kõrgema kangusega viskis selgelt eristuvaks jooneks tammine-rohune kirbus ning lahjemas suurem värske puuviljasus, mis teeb sellest suvesse enam sobivama viski.



esmaspäev, 15. juuli 2024

GLEN GRANT Rothes Chronicles, Cask Haven

Teine vanuse märketa Glen Grant on suunatud reisikaubanduse lettidele. Võrreldes Arboralis viskiga on see 6% kangem, kuid vaatide kasutus üsna sarnane, kuid need on siin sildi põhjal esmatäite vaadid. Viski ise on ilmselt üsna noor. Maitstav on pärit 5cl näidispudelist.



Glen Grant Rothes Chronicles, Cask Haven, 46,0%

Aroom: tänu kõrgemale kangusele elavam kui Arboralis. Värske magus puuviljasus esmalt, siis sidrun ja veidi lillelisust. Lisaks ka siin õunad, karusmarjad. Klaasis seistes tuleb meeldivat mineraalsust ning taustal õrnalt ka antiseptilist sidet.

Maitse: suutundelt algus veidi õline. Kerge sidrun, värsked rohelised õunad. Suutundelt keskosas mesine vahasus, teises pooles veidi kriidisust ja soolakat mineraalsust. Maitsekaare lõpetab sidrunikoor, ingver ja veidi ehk ka pipart.

Lõpp: keskmise pikkusega, õrnalt ürdine sidrun, sidrunikoor, soolane järelmekk.

Hinnang: B

Väga hea suvine linnaseviski ning selgelt parem kui Arboralis ning seda mitte üksnes tänu kõrgemale kangusele. Enam siin tsitruseid ja eriti sidrunit, mis annab sellise puhta ja värske maitsekoosluse.