Viskiraamatud

Olen heas mõttes "raamatuhull" inimene. Kuigi nüüd saab, ja on ka mõistlik, uue informatsiooniga kõige hõlpsamalt kursis olla interneti vahendusel, on raamatutes siiski midagi üksnes neile ainuomast, mida ei asenda miski muu, ükskõik kui hea või kiire see ka on. 

Siia lehele olen koondanud fotod viskiraamatutest, mida olen aastate jooksul ostnud. Kõik need on aidanud mõista ja hinnata Šoti linnaseviskisid ning viskisid ja nende valmistamist üldiselt. Raamatud on fotodele grupeeritud sisult enam-vähem lähedase formaadi alusel.

1. Siia kuuluvad n.n "kohvilaua raamatud", milles lisaks suurepärastele ja suures formaadis fotodele ja illustratsioonidele, leiab põhjalikku teavet kõigi maailma viskivalmistamise piirkondade ja viskide kohta. Sisaldavad ka valitud viskide maitsekirjeldusi.2. Järgnevatel fotodel on raamatud, mille ühisnimetajaks võiks panna "varia". Siin on viskivalmistamise piirkonna põhised (Islay), infoküllased viski ja selle valmistamise tausta avavad, ajaloolised, viski valmistamisega seotud inimesi ja nende kogemusi tutvustavad ning muud huvitavad raamatud.


3. Siin on foto väljaandest, mis pole ei päris raamat ega ka ajakiri. See on väga infoküllane ja asjalik igal sügisel ilmuv Malt Whisky Yearbook. Ilmub aastast 2005 (kaanel oli siis Malt Whisky Yearbook 2006). Kahjuks ei märganud seda esimest numbrit osta ning hiljem oli selle hind juba kerkinud üle 100£, mistõttu olen sellest praeguseni ilma. See on iga tõsise linnaseviski sõbra kohustuslik iga-aastane ost.4. Viimaks raamatud, mille põhifookus on viskide maitsekirjeldustel. Neist mulle endale on enam meelepärane Michael Jackson'i (mitte popmuusika surnud ikoon) Malt Whisky Companion (esimene ilmus 1989; ise sai ostetud esimesena 4. väljaanne, mis ilmus 2001). Viimased kaks uuendatud versiooni (6. - 2010.a. ja 7. - 2015.a. väljaanne) on koostatud küll teiste autorite poolt, kuid formaat ja fookus on jäänud suuresti endiseks.