Blogist

See viskiblogi sisaldab üksikisikust viskisõbra (Viskifilos; kr. filos = sõber, armastaja) märkmeid viskidest ja nendega seonduvast ning ülevaateid ja hinnanguid maitstud viskidest. Blogist leiab infot enamjaolt Šoti ühelinnaseviskide (Scotch Single Malt Whisky) kohta. Blogi ei pretendeeri suurele lugejaskonnale ning ei võimalda kommentaaride lisamist. See on eelkõige ja pigem isiklik vahend viskiga seotud märkmete talletamiseks. Kuid need, kellele meeldib viski ning kes oskavad seda ka hinnata, võivad ehk enda jaoks leida siit midagi uut ja kasulikku. Harivad kirjutised viskist põhinevad loetul ning maitsekirjeldused puhtalt minu isiklikul kogemusel ja maitseelamusel. Maitsekirjeldused ei pretendeeri 'tõele'. Seega ei tohiks keegi, olemata enne neid viskisid ise maitsnud, kujundada oma ostueelistusi üksnes siinsete hinnangute põhjal.

Viskide ülevaated ja hinnangud põhinevad järgneval:

1. Kõik maitstavad ja hinnatavad viskid, nii näidised (1-2cl) viskifestivalidel, näidis-, mini- ja tervikpudelid, on minu enda ostetud või mulle üksikisikute poolt kingitud!
2. Ülevaadete juures antakse hinnang üksnes viskidele, mida ollakse maitstud vähemalt 2cl (dram). Kõigi sellest väiksemates kogustes maitstud viskide kohta antakse vaid lühike ülevaade ilma hinnanguta.
3. Viskidele antavaid hinnanguid on erinevaid. Leidub nii 5- kui 10-punktilisi skaalasid (vahel koguni kümnendikulise täpsusega) ning kasutatakse nii numbrilisi kui ka tähelisi hinnanguid. Kõige enam kasutatakse siiski hinnanguid, mis antud 100 punkti skaalal (veinide hindamiselt ülevõetud). Ise otsustasin kohe blogi kirjutamise alguses, et kasutan tähelist hinnangut. Minu poolt maitstud viskidele antavaid hinnanguid tuleks mõista järgnevalt (sulgudes siis võrdluseks ka 100- ja 10-punkti skaala):

A+ (95-100 / 10): täiuslik nauding; üks parimaid, mida on olnud au maitsta.
A   (90-94 / 9): erakordne ja eriline igas mõttes; oma stiilis üks parimaid.
B+ (87-89 / 8): suurepärane maitsenauding, midagi erilist; igati õnnestunud tervik.
B   (84-86 / 7): väga hea, meeldivaid aistinguid esile kutsuv; väärib uuesti maitsmist.
C+ (80-83 / 6): üsna hea kuni hea; oli meeldiv tutvuda, kuid taga igatsema ei jää.
C   (76-79 / 5): keskpärane, mõni helge noot, kuid pigem ilmetu ja igav; uuesti vaid olude sunnil.
D   (70-75 / 4): alla keskpärase, ebameeldivaid aistinguid tekitav; ei soovi enam ka tasuta.
E   (60-69 / 3): selgelt ebameeldiv, ei midagi positiivset; kokteilidesse siiski ehk veel sobilik.
F   (50-59 / 2): halb, kas riknenud või siis ekslikult villitud; ei soovita sentigi kulutada.
G  (40-49 / 1): üdini halb; tarbimiseks mittekõlblik, soovitav vältida.
H (0-39 / 0): loodan väga, et sellise joogiga ma oma elus üldse kokku ei puutu.

Selle hindamissüsteemi kasutamine võimaldab seega piisavalt hästi eristada maitstud viskide kvaliteeti, esile tuua neist kõige paremad ja isiklikult mulle meelepäraseimad ning lisaks ei pea jätma blogis tutvustamata ja hindamata vähem meelepäraseid või kehvemaid viskisid, kuna neile on võimalik anda lihtsalt madalam hinnang.

4. Viskide maitsmise juures tuleb silmas pidada mitmeid muutujaid – maitsmise koht ja aeg, maitsmismeel, meeleolu, eelnev söök ja jook, pudeli seis (just avatud või viimane veerand pudelist), võrdlusmoment ehk kui palju on maitstud erinevaid viskisid, jne. Iga hinnang on mitmete muutujate ristumise tulem. Seega võib üks ja sama viski saada ühel puhul nt B ning teisel puhul B+. 

Üldjuhul on kõik B+ või kõrgema hinnangu saavad viskid minu maitse kohaselt ülihead ja oma hinda igati väärt. Hinnangu B saavad viskid on head potentsiaali omavad ja uuesti maitsmist väärivad. Reaalsust tajudes saavad suurem osa minu poolt maitstavatest viskidest ilmselt kas B või C+ hinnangu. Viskisõbrana püüangi loomulikult juba ennetavalt selle poole, et enamus ostetavatest või minuni jõudvatest ning seejärel maitsmisele tulevatest linnaseviskidest on sellised, mis väärivad vähemalt hinnangut C+, kuid oodatavalt pigem B ja üle selle. 

5. Juhul, kui minuni keskpärased või kehvad viskid mistahel viisil või põhjusel siiski jõuavad, hindan neid ka vastavalt. Hinnangu D saavad viskid on seega minu maitsmismeelele selgelt mittesobivad ning neis ilmnevad ka teatud ebakõlad või mulle mittemeeldivad tunnused. Samas ei tähenda see loomulikult seda, et need viskid ei võiks kellegi teise maitsele meelepärased olla. Hinnangu E kuni H saavad viskid, mida loodetavasti minu klaasi üldse ei satugi, on aga üsna ebameeldivad või koguni halvad ning sellistena poleks need pidanud üldse villitud saama.

6. Lõpuks kõige olulisem – kõik maitsekirjeldused on puhtalt minu isiklikul kogemusel põhinevad ja antavad hinnangud on paratamatult alati subjektiivsed (kuigi neid edasi andes püüdlen objektiivsuse poole). Seega seostuvad hinnangud suuresti minu meeltega, minu eelistustega ning peegeldavad minu isiklikku teekonda viskide maailmas.

Blogi tekstide ja fotode kasutamisel tuleb viidata siinsele blogile ja linkida algsele postitusele. Kuigi blogi on anonüümne (hoidmaks ära väärtõlgendusi, kuna blogipidaja töötab haridusvaldkonnas), võib blogi pidajaga ühenduse saamiseks saata e-kirja aadressil: viskifilos [ät] gmail.com

Slàinthe!