esmaspäev, 26. märts 2018

NIKKA TAKETSURU Pure Malt

Siinmaitstav Jaapani segulinnaseviski on nimetatud Nikka korporatsiooni asutaja Masataka Taketsuru (1894-1979) auks. Taketsurut loetakse üheks Jaapani viski isaks, kes aastatel 1918-1920 Šotimaal viibides viskivalmistamise saladuste omandamise (sealhulgas leidis sealt ka oma abikaasa) järgselt lõi 1934. aastal Nikka Whisky ning hakkas Yoichi ja Miyagikyo viskivabrikutes tootma kohaliku eripäraga autentseid viskisid. Siinne viski ongi nende kahe viskivabriku küpsenud destillaadi segu, sealhulgas on koostises peamiselt Miyagikyo viskit. Viski on küpsenud erinevates vaatides, sealhulgas ka eks-šerri vaatides. Kuigi maitstav on vanuse märketa, jääb kasutatud viskide vanus kümne aasta piiresse.


Nikka Taketsuru Pure Malt, 43%

Aroom: aromaatselt lilleline ja ohtralt puuviljane. Viinamarjad, pirnid siirupis, õunad vaniljekastmes. Magusamapoolsed tsitrused. Klaasis seista lastes enam vürtsikust, just tammine vürtsikus, veidi-veidi ka suitsusust ning alt tuleb värskemana esile ka kergelt hoomatav münt ja aniis. Üpriski täidlane.

Maitse: suutundelt kreemine, karamelliseeritud tsitrused, pirnikaramell. Kui esimene pool maitsest on puuviljasuse poole kaldu, siis maitse teine pool on selgelt vürtsikas. Tammine vürtsikus, nelk, muskaat. Veidi veel toored aprikoosid.

Lõpp: üsnagi pikk. Koorimata mandel, veidi münti, üsna tugev tammine vürtsikus ning viimasena pikalt kestev rohune mõrusus. Mõrusus on siiski vaoshoitud, muutumata häirivaks.

Hinnang: B

Iseenesest üsna lihtne ja vähekomplitseeritud viski, kuid samas piisavalt täidlane ja mekkimiseks vägagi meeldiv. Ei ole midagi paha öelda. Arvestades viski hinda (u 40€) igati hea ost.

reede, 16. märts 2018

DALMORE 18 yo

Selleks kuuks siis viimane Dalmore. Sedapuhku on tegemist 18-aastase viskiga, mis on läbinud taaskord veidi teistsuguse küpsemistee. Peale esmast 14-aastast küpsemist Ameerika tammest eks-burboon vaatides on viski tervikuna viidud teiseks nelja aasta pikkuseks küpsemisperioodiks üle eakatesse Gonzalez Byass Matusalem Oloroso šerri vaatidesse. Lisaks teistlaadsele küpsemisskeemile eristab maitstavat viskit loomulikult ka kõrgem vanus. Kui 18-aastane Dalmore 2009/2010 aastal turule toodi, siis oli eesmärgiks täita tühimikku 15- ja 21-aastase Dalmore vahel. Nüüdseks on 21- (viimane oli 2015. aastal piiratud koguses villitud) ja 30-aastane Dalmore villimine lõpetatud ning asemele toodi 2013. aastal 25-aastane, mille hind teeb selle viski aga juba tavalisele viskisõbrale kättesaamatuks. Selle eksklusiivsena esitletava Dalmore hind on üle 700€. Seega on 18-aastane vanuselt viimane vanusemärget omav Dalmore viski, mis veel lihtsurelikule kättesaadav ning võrreldes 15-aastasega tuleb siin välja käia 30 kuni 40 lisaeurot. Maitstav on pärit 6cl näidispudelist.


Dalmore 18 yo, 43%

Aroom: pigem kuiv kui magus. Nahk, tugevalt šerrine, tumedamapoolsem mesi, kuivatatud ploomid, rosinad ja veidi ka kirsse siirupis. Tume rukkileib, apelsinitükkidega šokolaad, tammised vürtsid ja kõige taustal ka veidi sigarikarbi aroome. Rikkalik, täidlane ja integreeritud. Viski vanus on aroomis meeldivalt tunda.

Maitse: tugevalt šerrine, suutundelt meeldivalt täidlane ja mesine-siirupine-õline. Karamelliseeritud tsitrused ja ingver. Keskosast alates vürtsikas tamm üsna tugevalt esil. Tume rukkileib, nii apelsiniga kui tšilliga tume šokolaad. Kakao ja kreeka pähklid, mis annavad kirbust.

Lõpp: üsnagi pikk. Ingver ja apelsin, vürtsikas-piprane, kakao, kreeka pähklid, tšilliga tume šokolaad ning lõpetuseks šerrine järelmekk.

Hinnang: B


No siin on 12- ja 15-aastase Dalmorega võrreldes tegemist ikka hoopis teisest klassist viskiga. Ehe Euroopa tammest valmistatud eks-šerri vaatides (järel)küpsenud linnaseviski. Õnneks on siin ka Dalmore viskidele tavapärasele 40%-le kangusele mõni protsent lisaks jäetud – see annab oma lisapanuse kvaliteedis. Kui nüüd veidi nuriseda, siis on just maitses ja järelmaitses ehk veidi liiga tugev Euroopa tamme mõjutus vürtsikuse näol; magusus pole seda piisavalt tasakaalustamas. Samuti osutab viski haprusele (ikkagi külmfiltreeritud viskiga tegemist) see, et vee lisades taandub viski lihtsakoeliseks. Nendest aspektidest tulenevalt ei saanud see viski ka kõrgemat hinnangut. Selle Dalmore puhul on aga juba aimatav see, kuidas võivad maitsta selle viskivabriku eakamad viskid. Üsna kõrgele hinnale vaatamata tasub sellel linnaseviskil silm peal hoida.

teisipäev, 13. märts 2018

DALMORE 15 yo

Võrreldes 12-aastasega on Dalmore 15-aastane saanud hoopis teistsuguse lähenemise küpsemiseks kasutatud vaatide osas. Peale esmast 12-aastast küpsemist Ameerika tammest eks-burboon vaatides on viski jagatud kolmeks võrdseks osaks ja viidud kolmeks lisaaastaks küpsema kolme eri tüüpi šerrivaatidesse, täpsemalt Amoroso, Apostoles ja Matusalem šerri vaatidesse. Peale seda on need kolm eraldi järelküpsenud osa toodud taas kokku ja lastud neil enne villimist mõned kuud seguneda suurtes šerri vaatides. Maitstav on pärit 6cl näidispudelist.


Dalmore 15 yo, 40%

Aroom: üsnagi magus ja šerrine, mis ka kasutatud šerrivaatide põhjal oodatav. Kuivatatud ploomid, magusad ahjuõunad, karamelliseeritud apelsinikoor. Piimašokolaad ja rosinad. Röstitud sai apelsinimarmelaadiga. Klaasis seista lastes kasvavalt tammine vürtsikus.

Maitse: suuntundelt meeldivalt ümar kreemine šerrisus. Rosinad, natuke tumedam piimašokolaad ja veidi kuivatatud datleid. Keskosast alates lisandub veidi kirbe tammine vürtsikus (muskaat, kaneel). Vaatamata madalale kangusele, tuleb paar tilka vett kasuks; vähendab tammisust ja lisab küpsete apelsinide värskust.

Lõpp: keskmise pikkusega. Kirbemat šokolaadi, tammine vürtsikus.

Hinnang: C+

Võrreldes 12-aastasega on kolm aastat vanem vend ümaram, veidi täidlasem ja samas ka tammisem. Sama hinnang, kuid kui 12-aastane oli üsna hea, siis 15-aastane on juba hea ja rikkalik ning õnneks ei ole siin maitses ka seda vesisust. Kas see väike erisus paremuses väärib ka 30 lisaeurot, on juba igaühe enda otsustada.

Selgelt on siinses viskis tugev potentsiaal tajutav, kuid ... Üks asi häirib mind Dalmore juures väga selgelt. Nimelt, kui Dalmorel on ligipääs kvaliteetsetele Gonzalez Byass šerrivaatidele, siis on täiesti arusaamatu, mis mõtet on nende kallite vaatide kasutamisel, kui enne villimist lahjendatakse viski 40%-ni, külmfiltreeritakse ja veel lisatakse sellele piirtuskaramelli. Puhas destillaadi, vaatide ja aja (15-aastat küpsemist) raiskamine. Hinnalisi vaate võiks kasutada hoopis mõistlikumalt.

Lisamärkusena niipalju, et kuna Dalmorega seotult on palju esil erinevad šerrid, siis aprillis teen ühe postituse šerride tutvustamiseks. Seda on kindlasti vaja ka enne seda, kui tutvustan reisikaubanduse lettidele suunatud nelja Dalmore viskit.

pühapäev, 11. märts 2018

DALMORE 12 yo

Dalmore viskid on äratuntavad pudeli omapärase disaini ja igal pudelil ilutseva 12-harulise sarvega (rojalistliku) hirvesoku pea järgi. See embleem võeti Dalmore poolt kasutusele juba 1886. aastal ning see osutab ajaloolisele faktile, et see kingiti Mathesonide ja Mackenziede esivanematele selle eest, et nad päästsid 1263 aastal kuningas Alexander III, keda isashirv oli sarvega haavanud.


Siinmaitstav 12-aastane Dalmore on noorim vanuse märkega põhisortimendi viski. Nii nagu enamus Dalmore viskisid, on ka see küpsenud põhiaja Ameerika tammest eks-burboon vaatides ning saanud siis mõjutuse šerri vaatide poolt. Täpsemalt on 12-aastane viski küpsenud esimesed üheksa aastat Ameerika valgest tammest eks-burboon vaatides ning seejärel pool kasutatavast viskist üle viidud endistesse Matusalem šerri vaatidesse ning peale kolmeaastast küpsemist on šerri ja burboon vaatides küpsenud viskid kokku segatud ja siis villitud. Kahjuks on kõik Dalmore viskid külmfiltreeritud ja neile on lisatud piirituskaramelli värvi ühtlustamiseks ning lisaks on enamus viskisid villitud 40% kangusega. Kõik sellised tegurid, mida ühelinnaseviski juures ei sooviks. Maitstav on pärit 6cl näidispudelist.


Dalmore 12 yo, 40%

Aroom: esmalt üsnagi vürtsikas, tammine muskaat, vanill ja nahk. Tasapisi enam puuviljasust, magus. Klaasis seistes puuviljad siirupis, mis toovad veelgi enam magusust, muutudes peale maitsmist veidi isegi imalaks. Magususe alt on siiski tunda veidi värskendavat münti. Klaasis 10-15 min seisnuna saavutab enam tasakaalu; tuleb juurde ka kerge põlenud puidu suitsusus.

Maitse: algus üsna õhuke ja suutundelt vesine. Lihtne mõrusus, vürtsikas tamm keskel, muskaat. Kibuvitsamarjad, rosinad, veidikene tumedamat apelsinimarmelaadi ja apelsinikoort.

Lõpp: keskmise pikkusega. Rosinad, kergelt veinine, puidune vürtsikas kuivus.

Hinnang: C+

Aroom tervikuna isegi üsna hea, kuid maitse kannatab suuresti ülal mainitud teguritest tulenevalt. Varasema, 2011 villitud 12-aastase, Dalmorega võrreldes on siin pea puudu oloroso, täidlane apelsinimarmelaad ja šokolaad. Siinne on oluliselt tammisem ja lihtsam.

neljapäev, 8. märts 2018

DALMORE 10 yo 2006/2016

Senimaani pole blogis veel ühtegi eraldi postitust Dalmore linnaseviski kohta. On vaid UISGE festivali raames maitstud Dalmore „1263 King Alexander III“ lühikirjeldus (10.02.2015). Umbes kaheksa aastat tagasi sai kül ostetud ja tühjendatud Dalmore „Cigar Malt“ (vanem versioon, villitud u 2006), 12- ja 15-aastane. Mäletamist mööda oli just 12-aastane (villitud 2011) üsna meelepärane, seda oma meeldivalt kreemise ja apelsini marmelaadi meenutava aroomi ja maitse poolest. Seevastu „Cigar Malt“ oli üsna ilmetu karamelli leotis. Nüüd siis aeg Dalmore puudumine blogist korvata ning teen seda mitte üksnes ühte või kahte viskit proovides, vaid tervenisti kaheksa erineva Dalmore maitsmisega. Märtsis tutvustan nelja vanuse märkega Dalmore viskit (10-, 12-, 15- ja 18-aastane) ning aprillis nelja reisikaubanduse lettidele suunatud vanuse märketa viskit (Valour, Regalis, Luceo ja Dominium).

Dalmore viskivabrik. Foto: thedalmore.com

Dalmore viskivabrik paikneb Šotimaa mägismaa põhjaosas (Northern Highlands) Cromarty lahe ääres. Vabrik on rajatud 1839. aastal Alexander Mathesoni poolt. Aastatel 1878-1960 olid Dalmore omanikeks kolm Mackenzie venda. Praeguseks omanikuks on Whyte & Mackay. Viskivabrik on viimased kümme või enam aastat olnud tuntud ülikallite bränditud viskide poolest, mille hinnad küündivad oksjonidel kümnetesse tuhandetesse. Dalmore viskide edu taga on üle 50-aasta viskitööstuses tegutsenud Richard Paterson. Viskivabriku aastane tootmismaht on praegu neli miljonit liitrit.

Siinmaitstav Dalmore on üsnagi erandlik, kuna ametlikke Dalmore viskisid, mis ei ole saanud mõne šerrivaadi poolt viimistletud, kohtab harva. Siinne viski on destilleeritud 2006. aastal, küpsenud esmalt kaheksa aastat tavapärastes eks-burboon vaatides ja seejärel viimistletud veel kaks aastat spetsiaalselt valitud endistes Jim Beam burbooni vaatides (first fill barrels) ning villitud seejärel 2016. aastal. Üsna kummaline või siis pigem tavapärane ühendus. Viski oli suunatud peaasjalikult Prantsuse turule. Maitstav on pärit 3cl näidispudelist.


Dalmore 10 yo 2006/2016, 46%

Aroom: ninna lõikavat teravust, üsna lilleline, tuhane kuiv vanill, pärmitaigen ja tsitrusekoored. Koirohi ja köömned. Noorepoolne.

Maitse: kerge ja ümar, lilleline ja rohune. Keskosas õrnad tsitrused ja tammisus vürtside näol. Vähene vesi lisab mõrusust. Pigem lihtsakoeline ja sirgjooneline Ameerika tamme mõjuline viski.

Lõpp: keskmise pikkusega. Veidi kurku kõrvetav, kuiv, kergelt vürtsikas tamm.

Hinnang: C+

Üsna naturaalne Dalmore, kuid siiski on Ameerika tamm oma mõju avaldanud. Tervikuna üsna OK, kuid ei ole siiski minu maitsele meelepärane viski. Suuresti päästab siin tavapärasest kõrgem kangus.

reede, 2. märts 2018

GLEN TALLOCH 8 yo

Jaanuaris sai ostetud lihtsalt vahelduseks ja pigem tee sisse valamiseks suhteliselt hea hinnaga segulinnaseviski. Glen Talloch viskis on kokku segatud üle 12ne linnaseviski ning nagu pakendil kirjas moodustavad selle viski põhikoostise Balblair, Old Pulteney, Knockdhu (anCnoc) ja Balmenach linnaseviskid. Neist kolm esimest on ühelinnaseviskidena väga maitseküllased ja meeldivad. Need neli põhikomomponendi linnaseviskit kuuluvad kõik ühe omanikfirma alla, milleks on Inver House Distillers.

Glen Talloch 8 yo (Blended Malt), 40%

Aroom: magus iiris, värske veniv lehmakomm, väga küpse banaan ja linnased. Magusust annab veel puuviljakaramell ning mõrudamat poolt lisab tammevanill ja mõningane vürtsikus (muskaat). Lihtne, veidi ehk liiga magusa poole kaldu, kuid iseenesest üsna meeldiv.

Maitse: kerge ja veidi vesine. Magusmõru tsitrus ja toorepoolne aprikoos, tugev iiris ja karamell. Mõningane banaan, linnased ja vürtsikus (muskaat). Aroomiga võrreldes lihtsam ja mitte nii meeldiv. Aroomi põhjal oodanuks enam puuviljasust, kuid pealmiseks on karamell ja iiris koos mõrudust andva muskaatpähkliga.

Lõpp: keskmise pikkusega, kergelt mõru linnaseline puuviljakaramell.

Hinnang: C

Hinda arvestades (17-20€) hea alternatiiv enamusele samasse hinnaklassi kuuluvatele seguviskidele. Kes linnaseviskide maailma pole veel astunud, võib see viski olla seguviskidest esimeseks sammuks sel teel. Kui ei maitse, pole ka suurt auku rahakotti tekkinud. Aroomi ja maitse osas meenutab paljuski Glenlivet „Founder’s Reserve“ linnaseviskit, kuid pole siiski nii täidlane.

pühapäev, 25. veebruar 2018

OLD PERTH 21 yo 1996

Old Perth nimeline segulinnaseviski on villitud Šoti sõltumatu villija Morrison & MacKay poolt. Old Perth nime kandnud viski toodi siiski algselt turule juba 20. sajandi alguses Perthi linnas tegutsenud vürtspoodniku poolt. Viskibränd oli tootmises kuni 1970ndate lõpuaastateni. Morrison & MacKay ostsid Old Perth brändi ja tõid selle nime all viski turule uuesti 2014. aastal.

Morrison & MacKay firma loodi algselt John Murray & Co. nime all Bartholomew perekonna poolt Mull saarel 1982. aastal. Toodeti põhiliselt Columba Cream nimelist viskilikööri. Aastal 1996. asutati firma poolt Perthis tootmisüksus ja pood Scottish Liqueur Centre ning kui Morrisoni ja MacKay perekondade ühinenud ettevõte selle keskuse 2005. aastal ostis, jätkasid uued omanikud viskilikööride (Columba Cream, Bruadar, Ginger Tam’s) tootmist ja hakkasid siis 2008. aastal Celebration of The Cask sarjas villima ka ühelinnaseviskisid. Ühelinnaseviskide villimise jaoks loodi 2012. aastal uus sari Carn Mor ning 2013. aastal osteti Whyte & Mackay firmalt Old Perth bränd ja hakati selle all villima ka segulinnaseviskisid. Firma muutis oma nime 2014. aastal; uueks nimeks sai Morrison & MacKay. Nüüdseks on toodud turule ka ühelinnaseviskid „Big Strand“ (2016), mis on pärit täpsustamata Islay saare viskivabrikust, ja „Kirkwall Bay“ (2017), mis pärit Orkney saarelt. Eelnevale lisaks ehitas Morrison & MacKay 2017. aastal omaenda linnaseviskivabriku Aberargie, mis sai oma nime firma praeguse asukoha, Aberargie küla järgi, kus asuvad nüüdseks nii firma kontor, viskisegamise kui ka villimise hooned. Niipalju siis viski villinud firmast. Nüüd viski enda juurde.

Siinmaitstava Old Perth viski puhul on tegemist suhteliselt unikaalse linnaseviskiga. Nimelt on sõltumatu villija Morrison & MacKay poolt Old Perth sarjas villitud linnaseviski puhul tegemist segulinnaseviskiga (blended malt), mis on kokku segatud vaid ühel aastal destilleeritud (1996) viskidest, pärit ühest eks-šerri vaadist (single cask), küpsenud üsna pika aja (21 aastat) ning villitud vaadikangusena (55,4%). Tegurite kooslus, mida esineb segulinnaseviskide puhul üsna harva. Kokku villiti seda viskit 335 pudelit.


Old Perth 21 yo 1996/2017, Single Cask Blended Malt by Morrison & MacKay, 55,4% nc, ncf

Aroom: tugev šerrisus, karamelliseeritud suhkur, röstitud kuiv tamm, põlenud tuletikud (väävel). Üsna terav, kangus on selgelt tunda. Klaasis seista lastes kuivatatud tsitrusekoored, kuivatatud ploomid, rosinad ja selline Saksa piimašokolaadi kommide magusus. Vähese vee lisamisel pääseb šerrise tammisuse taha, karamelliseeritud apelsin, kerge suitsusus ja kollased rosinad.

Maitse: üsna terav, magus, rikkalikult šerrine, tammine. Liigselt šerrivaadi poolt domineeritud. Destillaati vähe tunda. Paar tilka vett muudab tajutavalt – tuleb enam viskit esile. Otsene šerri maitse jääb, kuid liigub veidi enam taustale, lastes esile tulla rosinatel, piimašokolaadi ja karamelliseeritud apelsinide magususel. Lisaks sellist vürtsikat ürdisust ja kerget suitsusust. Suutundelt muutub samuti meeldivalt kreemisuse poole.

Lõpp: keskmise pikkusega. Esmalt magus ja siis üsna vürtsikas järelmekk. Vähese veega järelmaitse veidi pikem ja puuviljasem.

Hinnang: B


Tugevalt vaadimõjuline viski, aastad on siin oma töö teinud. Vajab klaasi valatult õhutamist ja ka veidi vee lisamist. Veega siiski mitte liialdada. Kuna mõningase ebakindla info kohaselt on siin kokku segatud üks Speyside ja üks Islay viski, siis maitsete ja vaadi domineerimise põhjal võiks nendeks viskideks arvata Glen Grant ja Bowmore.

Mõistust, rahu ja õiglustunnet vabale Eesti riigile!