neljapäev, 10. aprill 2025

KINGSBARNS Doocot

Jätkan Lowland piirkonna uute viskivabrikutega. Järgmiseks tulevad kolm Kingsbarns viskit. Neist esimeseks on täisaja eks-burboon ja STR (endised veinivaadid, mis on shaved, toasted, recharred) vaatides küpsenud Doocot nimeline viski, mis toodi turule 2023. Põhimõtteliselt on see Kingsbarns Dream to Dram (blogis 24.07.2021), kuid sellest kaks korda pikema küpsemisajaga. Maitstav on pärit 5cl näidisest.



Kingsbarns Doocot, 46,0% nc, ncf

Aroom: teraviljane ja tammiselt vanilline. Õun, pirn, banaan annavad magusust. Kerge ja lihtne. Klaasis seistes tuleb veidi enam vanillisust.

Maitse: esmalt aroomis olnud teraviljane ja vanilline kreemisus, millele tuleb aga kohe juurde üsnagi piprane kirvendus ja selgelt ka mõrkjus. Veel toorevõitu aprikoosid ja kollased ploomid ning ka aprikoosi- ja ploomikivid. Üsna jõuline, kuid seda mõrkjust on selgelt liigselt, mida paar tilka vett veelgi enam esile toovad.

Lõpp: lühike kuni keskmine pikkuselt. Piprane kirvendus jätkub, samuti toorepoolsed aprikoosid ja kollased ploomid. Mõrkjas koos kerge piirituselise noodiga.

Hinnang: C

Üsna lihtne. Aroom ja maitsed ei haaku ega moodusta tervikut. Ja see mõrkjus on selgelt liiga tugevalt esil. Plusspoolele võib aga kanda sobiva kanguse.



pühapäev, 6. aprill 2025

CLYDESIDE Napier

Edinburgh’ viskile Holyrood siis tasakaaluks Glasgow Clydeside. Clydeside viskivabrikut sai külastatud 2022 kevadel ning kohapeal sai siis ka maitstud kolme Clydeside viskit (blogis 10.08.2022). Nüüd siis veidi vanemaks saanud viski. Maitstav on kuue aastane ning küpsenud terve aja Oloroso šerri vaatides. Villiti see Napier nimeline viski 2024 aasta suvel. Maitstav on pärit 5cl näidisest.



Clydeside Napier, 46,0% nc, ncf

Aroom: algus kergelt rukkiviskidele omane noot, mis kaob siiski õnneks ruttu. Seejärel soe ja mitte kuigi magus piimašokolaad, pähklikreemisust ja siis magusad punased marjad. Eriti maasikad ja seda toormoosina. Klaasis seistes vajub veidi ära. Juurde tuleb tammist kuivust, mis jätab alles ka marjase magususe, kuid tervikuna muutub kuidagi tuimaks. Tilk-paar vett toob veelgi enam kuiva puidusust.

Maitse: vürtsikat tamme veidi, kus ingverit ja nelki; siis imalama poolset maasikamoosist magusust. Keskosas tuleb kreemine marjasus ja veidi isegi apelsini marmelaadi, mis annab maitsetele meeldivat värskust, kuid kahjuks see püsib vaid viivuks. Veidi tuimust ka siin, just struktuuri silmas pidades. Tilk-paar vett toob ehk mõningase kuivatatud aprikoosi, kuid suurt muutust ei toimu.

Lõpp: lühike kuni keskmine pikkuselt. Veidi imal magusus, magusat punaveinisust. Kurku siiski meeldivalt soojendav. Lõpeb siiski tammisemalt, kus ka kerge mõrkjus järelmekis.

Hinnang: C+

Endiselt tajutavalt noor, üsna lihtne ja samas ka veidi tasakaalutu. Kergelt imal maasikane magusus võitleb tammise mõrkjusega. Tervikuna aga täitsa hea kuna hooti tuleb sisse meeldivaid, kuid kahjuks liig kiirelt mööduvaid maitsesähvatusi. Ei köitnud mind Holyrood ega ka Clydeside. Seega viik Edinburgh’ ja Glasgow vahel.



teisipäev, 1. aprill 2025

HOLYROOD Embra

Järjekordne uus Šotimaa ühelinnaseviski saab ära proovitud. Tegemist on Edinburgh’ asuva Holyrood nimelise viskivabriku järjekorras teise ametliku viskiga, mis villiti 2024 ja kannab nime Embra. Viskivabriku esimeseks viskiks oli The Arrival, mis villiti 2023. Neile on järgnenud Ambir ja Pitch nimelised linnaseviskid. Embra, Ambir ja Pitch moodustavad Holyrood viskivabriku n-ö „The Founding Series”.

Holyrood viskivabrik alustas tootmist septembris 2019. Praeguseks aastaseks tootmisvõimsuseks on 250 000 liitrit, toodetakse veiidi vähem. Kogu protsessis ollakse avatud eksperimenteerimisele, seda alates väga erinevatest ja osaliselt arhailistest odrasortidest, erinevatest pärmisortidest kuni suure hulga valmistamise „retseptideni”.

Kuigi Holyrood oli Edinburgh’ kaasaja esimene „õige” viskivabrik, siis esimesena kaasajal linnaseviskit destilleerinud vabriku au sai endale siiski väike pilootprojektina alustanud viskivabrik Chain Pier, mis asutati 2018 ning millest kasvas välja Bonnington viskivabrik (asutatud 2020). Hiljem on Edinburgh’ lisandunud veel ka Port of Leith viskivabrik (asutatud 2023). Viskitootmises käib seega tihe rebimine mitte üksnes Edinburgh’ endas, vaid ka Glasgow ja Edinburgh’ vahel.

Holyrood Embra viski aluseks on olnud destillaat, mille valmistamisel on kasutusel olnud linnased, millest 56% olid turvastatud (40-50ppm), 41% tavapärased (?) ja 3% šokolaadi linnased. Embra on kokku segatud esimese täitekorra eks-burboon (peamiselt), turvastatud Islay saare viskit varem laagerdanud veerandmõõdulistes (quarter casks) ja Ameerika tammest valmistatud uutes (new oak) vaatides küpsenud viski. Maitstav on pärit 5cl näidisest.



Holyrood Embra, 43,6% nc, ncf

Aroom: üsna meeldiv nooruslik, suitsune ja magus. Õrnalt mineraalse ja suitsuse vihjega magus õun, pirn ja barbariss. Teraviljasus küpsiste kujul. Klaasis seistes tuleb mesisust. Täidlust on selle noore viski kohta piisavalt, kuid samas jääb siiski pigem kergeks ja heale seguviskile sarnanevaks.

Maitse: suutundelt meeldivalt kreemine. Maitsetelt aga pigem lihtne. Nooruslik (arusaadavalt), mõningane piirituseline noot koos pirni magususega. Kerge suitsusus, vahvliküpsised, röstitud pähkleid veidi ja siis ingveri puudutusega mesisus. Kangust võiks veidi enam olla.

Lõpp: pigem lühike. Kergelt piirituseline. Pehme suitsusus ja mineraalselt soolase vihjega järelmekk.

Hinnang: C+

Hea viski. Veidi lihtne, selgelt ka nooruslik, kuid samas meeldiv ja mingeid häirivaid elemente ei esine. Holyroodi pudeli disain passib minu arvates aga pigem õllele, kui linnaseviskile.



neljapäev, 27. märts 2025

TORABHAIG Allt Gleann

Skye saarel paiknev Torabhaig viskivabrik on rajatud 2016 (destilleerimine alates 2017) ning omanikuks on Mossburn Distillers (tegutseb ka sõltumatu villijana). Tegemist on siis Taliskeri kõrval teise viskivabrikuga Skye saarel. 

Torabhaig viskivabriku aastaseks tootmisvõimsuseks on 550 000 liitrit. Kaheksas harilikust ebatsuugast (Douglase kuusk) valmistatud käärimistõrres toimub üsna pikk (80-120 tundi) käärimine. Destilleerimiseks on üks uhetise ja üks etanooli destillaator. Kasutatakse tugevalt turvastatud linnaseid; esimese viski „2017. The Legacy Series” puhul oli see 55-60ppm, hiljem on kasutusel aga 75-85ppm linnased. Seega on Torabhaig viski selles osas Octomore järel teisel kohal paiknev.

Kui näiteks Ardnamurchan müüb oma destillaati üsna vabalt ka teistele osapooltele, siis Torabhaig seda ei tee ning ka ametlikult villitavate viskide puhul ollakse Torabhaig viskivabrikus pigem kontrollitult vaoshoitud. Torabhaig on seni villinud viis viskit:  2017. The Legacy Series Chapter No.1 (aastal 2021); siinmaitstav Allt Gleann, The Legacy Series Chapter No.2 (2021); Allt Gleann teine väljalase (2022); Allt Gleann Batch Strength (2023); Cnoc Na Moine, The Legacy Series Chapter No.3 (2024). Sel aastal villitakse selles reas järgmine: Sound of Sleat Batch Strength, The Legacy Series Chapter No.4.

Siinmaitstav Torabhaig puhul on kasutuses olnud Concerto ja Laureate oder, linnastes on turbasuse määraks mõõdetud 77+ppm. Küpsenud on viski esmatäite ja teise täitekorra eks-burboon vaatides (barrels). Villitud on viski 20.07.2021.



Torabhaig Allt Gleann, The Legacy Series Chapter No.2, 46,0% nc, ncf

Aroom: esmalt selgelt noor ja tugevalt turbasuitsune. Klaasis veidi seistes avaneb ja mitmekesistub üsna kiiresti. Tuhane suitsusus, mereline mineraalne soolasus. Alt tõusevad üha enam esile magusad õunakoored, turbasuitsused linnased, rohupõlengu suitsusus kus ka õrn münt, juurikaline turbasus. Veidi vett toob kreemisust, magus kerge sidrun, magusam rabarberimahl ja enam ka õunakoori. Meeldiv.

Maitse: ümar ja suudkattev tugevalt turbane linnasus. Värskust annab kerge sidrun, mereliselt mineraalne soolasus. Puhas ja värske, kuid suutundelt üllatavalt (arvestades viski noorust) paks ja meeldivalt õline. Vähene vesi toob kerge vanilli, enam linnasust ja suutundelt muutub kreemisemaks; kohati isegi rikkalikum. Kannatab väga hästi veega lahjendamist

Lõpp: üsna pikk. Magus tuhaselt suitsune linnasus ja siis siidiselt meresoolane mineraalsus koos magusamapoolse sidruniga.

Hinnang: B+



Ühelt poolt üsna sirgjooneline ja selgelt ka nooruslikke jooni omav. Teiselt poolt aga samas oma tegelikust vanusest (3-4 aastat) selgelt küpsem, maitsetelt rikkalikum ja üsna täidlane tervik. Kuna see viski oli minu jaoks niivõrd meeldiv, soetasin Allt Gleann viskile lisaks ka Allt Gleann Batch Strength ja Cnoc Na Moine.

Mulle just meelepärane tervik, pigem Islay (teise täitekorra eks-burboon vaatides küpsenud noorte Caol Ila ja Lagavulin viskide juurde paigutuv) kui Skye. Võrreldes sel kuul maitstud Ardnahoe viskiga, on minu jaoks siinne Torabhaig isegi enam Islay. Huvitav oleks siinse Torabhaig kõrval mekkida sarnase vaadiküpsemisega Ardnahoe viskit. Seega tuleb jätta sellise viski villimise puhuks siinset viskit veidi tallele.

Head rahvusvahelist viskipäeva! 

Slàinte

pühapäev, 23. märts 2025

ARDNAMURCHAN 10 yo (2024)

See on siis Ardnamurchani viskivabriku esimene ametlik vanuse märkega ja olulist verstaposti – 10 aastat viskivabrikut – tähistav 10-aastane viski. Kasutuses on siinse viski valmistamisel olnud turvastamata linnased. Viski on esmalt küpsenud esmatäite eks-burboon vaatides (barrels), millest on 50% viidud üheks aastaks küpsema Paul Launois Champagne vaatidesse (barriques) ning seejärel kõik uuesti kokkusegatuna villitud kokku 15,000 pudelit. Maitstav on pärit 4cl näidisest.



Ardnamurchan 10 yo, 10th Anniversary Edition 2024, 50,0% nc, ncf

Aroom: väga erinev kõigist eelnevalt maitstud AD viskidest. Algus ehk veidi puidune ehk vähem destillaadi ja enam tammevaatide mõjuline. See aga muutub klaasis seistes. Ja kuidas veel muutub. Üks meeldivamaid aroome, mida viimasel ajal viskides leidnud. Magus-värske troopiliste puuviljade mix (ananass, banaan, geip, apelsin), kreembrülee, veidi vanilli, martsipaniõunad, kergelt vahasust ja mineraalsust. Väga aromaatne tervik. Mõni tilk vett toob veel juurde roosiõied, kerge tubaka ja isegi juurikalise kerge suitsuse noodi.

Maitse: suutundelt väga kreemine ja meeldivalt suud kattev. Esimese puudutusega kerge burboonisus – vanill, kookos, magus ingver. Veidi mineraalsust ja soolasust. Päris ei tule siin esile aroomi põhjal oodatu, kuid mõne tilga veega avaneb siiski meeldivalt. Selgelt nüüd värskete küpsete puuviljade magusust, puuviljasiirupit, mida saadab magusamapoolne, kuid siiski värskust ja särtsakust toov ingver ja mõningased vahased tsitrused.

Lõpp: keskmine kuni pikk järelmaitse. Vanillikreemiga kaetud värske vahane puuviljasus. Kerge ingver, mineraalsus ja soolasus. Hea kuiva-magusa tasakaal.

Hinnang: B+

Aroom suurepärane, täidlane ja väga rikkalik. Maitsed aroomile päris järgi ei jõua, kuid mõne tilga veega lahjendades avanevad ka need meeldivalt. Soovitan.



laupäev, 22. märts 2025

ARDNAMURCHAN Sherry Cask Release 2024

Tegemist on Ardnamurchani poolt teise šerrivaatides küpsenud viski väljalaskega. Kasutatud on siin peamiselt turvastamata linnaseid, kuid väike osa oloroso vaatides küpsenust oli ka turvastatud linnastest valmistatud. Viski on kokku segatud vaatidest, millest 90% moodustasid Pedro Ximénez ja 10% oloroso šerriga viimistletud vaadid. Kokku villiti seda viskit 21,000 pudelit. Maitstav on pärit 4cl näidisest.



Ardnamurchan Sherry Cask Release 2024, 50,0% nc, ncf

Aroom: šerriga viimistletud vaadi aroomid. Iiris, martsipan, pähklisus, rosinad. Punaseid kreemiseid marju koos kerge mündise noodiga. Ninatundelt kreemine ja üsnagi paks. Klaasis seista lastes tuleb enam esile ka õrn pehme suitsusus. Pole ei magus ega kuiv, kuna saavutatud hea tasakaal nende vahel.

Maitse: kreemine šerri, kerge lõkkesuitsusus, nahk, rosinad, kuivatatud ploomid ja kirsid. Veidi tammiseid sooje vürtse ja karamelliseeritud suhkur keskosas. Apelsini marmelaad koos mündi lehe värskusega. Suutundelt ümar ja kreemine.

Lõpp: keskmise pikkusega. Siin õrn soolasus, kerge münt. Soolakaramell. Algusosa kergelt kuivusele kalduv, kuid järelmekk pöördub magusama kreemisuse poole.

Hinnang: B+

Väga meeldiv ja maitseküllane tervik sellise noore (ja soodsa hinnaga) viski kohta. On nii täidlust, kui ka piisavalt värskust. Alkohol hästi kontrolli all. Vee lisamisega ei tasu jännata.



teisipäev, 18. märts 2025

ARDNAMURCHAN Rum Cask Release

Ardnamurchan on villinud eks-burboon ja eks-šerri vaatides küpsenud viskide erinevates proportsioonides segudele lisaks ka muudes vaatides (järel)küpsenud viskisid. Alles äsja tuli näiteks turule teine tegu Madeira vaatides järelviimistletud Ardnamurchanist. Lisaks on villitud ka šerri, Sauternes ja Champagne vaatides küpsenud viskisid.

Siinmaitstav 2023. aasta sügisel villitu on aga saanud rummivaatide mõjutuse. Kasutatud on siinses viskis 58% osas turvastatud linnaseid, kokku segatud 2016. ja 2017. aastal destilleeritu, küpsemine on esmalt toimunud eks-burboon vaatides ning seejärel järelviimistletud Kariibi rummi vaatides. Kokku villiti seda viskit 8334 pudelit. Maitstav on pärit 4cl näidisest.



Ardnamurchan Rum Cask Release (2023), 55,0% nc, ncf

Aroom: selgelt rummine ja magus. Kergelt juba käärima läinud ananass, tuntavalt ka atsetoonisust ja toordestillaadile omaseid noote. Klaasis seistes toimub mõningane muutus paremuse suunas. Ninatundelt nüüd kreemine, aroomis lihtne teraviljasus ja vanill. Lisaks siiski ka sünteetiliset laadi magusus ja ka atsetoonisus ei kao päris ära. Vähese vee lisamine toob õnneks esile turvastatud linnaste noodi, mis pakub eelnevale vajaliku tasakaalu.

Maitse: üsna magus algus. Banaan, melon, ananass, suhkruvatt. Neile tuleb keskosast otsa tammine vürtsikus, piirituselisus. Paar tilka vett toob ka maitses suitsususe esile ning see muudab terviku integreeritumaks. Maitse päästab aroomis esinenud puudused.

Lõpp: keskmise pikkusega. Värske magus puuviljasus, roheline tee, veidi kummelit. Kergelt piirituseliselt mõrkjas järelmekk.

Hinnang: C+

Märksa noorema iseloomuga Ardnamurchan. Eriti on see tunda aroomis, kus leidusid ka mõned mulle mitte kuigi meelepärased elemendid. Tervikuna pigem ebakõlaline. Vähene vesi toob vajaliku tasakaalu lisanduva turbasuitsususe kaasabil.

pühapäev, 16. märts 2025

ARDNAMURCHAN CS 2023 Release

Ardnamurchan villis vaadikanguses viski esimest korda 2022. Siinmaitstav on pärit 2023 aastast. Kasutatud on 87% osas turvastatud linnaseid. Küpsemine on aset leidnud 90% osas eks-burboon ja 10% osas eks-šerri vaatides. Kokku villiti seda viskit 13 683 pudelit. Maitstav on pärit 4cl näidisest.



Ardnamurchan Cask Strength 2023 Release, 58,1% nc, ncf

Aroom: selgelt kohe tunda turbasuitsused linnased, kuiv vanill, magus vanill ja teraviljasus. Siis tuleb ka puidupõlengu suitsusus, veidi šokolaadi. Huvitava assotsiatsioonina värskelt pestud pesu, mis kuivanud talvel väljas. Värskust annavad kerged rohelised ürdid ja valged sõstrad.

Maitse: hea magus-kuiva tasakaal. Üsnagi tugev turbasuitsusus. Suutundelt õline. Kerge sidrun ja mineraalsus. Veidi ka teises pooles vürtsikust ja rohelisi ürte; veidi ka mõrkjust. Veega lahjendamist ei vaja ning lisaks toob lahjendamine viski nooruse selgelt esile.

Lõpp: üsnagi pikk. Kreemine ja värske. Vürtsikas ja kurku soojendav. Järelmekk magus-mõrkjas.

Hinnang: B

Väga hea. Võrreldes AD viskiga on siinne märksa suitsusem. Kvaliteet hea ning üllatavalt ei mõju sellises kõrges kanguses üsnagi noor Ardnamurchan üldse teravalt, toorelt ega noorelt. 

Eestis oli eelmise aasta sügisest võimalik üsna soodsa hinnaga soetada AD, vaadikanguses 2024 aasta väljalase ning lisaks veel ka 2024 aasta šerrivaatides küpsenud ja ka 10-aastane Ardnamurchan. Soodsa hinna tõttu sai need endalegi kollektsiooni soetatud. Kuna olin aga varasemalt soetanud juba mõned Ardnamurchani näidised, sh ka viimased kaks, siis maitsen sel kuul need ära näidistele toetudes.



teisipäev, 11. märts 2025

ARDNAMURCHAN AD/10.22:04

Ardnamurchan on viski, mis pole minu jaoks enam päris uus. Eelnev esimene kogemus jättis sellest viskist positiivse mulje. Seega on nüüd rõõm taas seda maitsta ning sedapuhku järjest viie viski näol. Alustan siin põhisortimendi baasviskiga. Pudeli QR koodi põhiselt kannab siinne AD numbrit 10.22:04. Viski on villitud 16.11.2022 ning seda kokku 23 770 pudelit (minu pudel on selles nr 11). 

Kood annab viski kohta veel teada, et kasutusel on olnud Concerto oder, mis kasvanud Broomhalli farmis, kasutatud enam vähem pooleks turvastatud ja turvastamata linnaseid, käärimine on kestnud 76 tundi, kasutatud enam-vähem võrdses mahus 2016 kui 2017 aastal valminud destillaati, vaadid on seisnud traditsioonilises viskilaos. Lisaks saab kätte täpse info kasutatud vaatidest (kokku 70 vaati): eks-burboon vaadid (barrels) 50, Hispaania tammest eks-pedro ximenez vaadid (hogsheads) 7 ja eks-oloroso vaadid (hogsheads) 9, Ameerika tammest  eks-pedro ximenez vaadid (hogsheads) 1 ja eks-oloroso vaadid (hogsheads) 3.



Ardnamurchan AD/10.22:04, 46,8% nc, ncf

Aroom: kreemine täisteravilja küpsetis, õunakoored, kergelt hapukas värske õun, õrn suitsune noot. Mõningane mineraalsus ja meresoolasus ning destilleerimisruumi magus piirituselisus. Klaasis seistes ja/või mõni tilk vett toob magusa vanillikreemi, vanillijäätise ja kerge karamelli.

Maitse: hästi suud kattev, üsnagi kreemine kuid samas värske. Tammevanill integreeritud värske küpse puuviljasusega. Lisaks veidi vürtsikust, törts pipart ja õrn suitsune vihje. Paari tilga veega lahjendades ümar vahasus ja veidi mineraalsust. Värskus säilib meeldivalt.

Lõpp: üsna pikk. Kreemine kuid värske puuviljasus, kerge vürtsikus, veidi pipart, kerge greip ja soolase vihjega järelmekk.

Hinnang: B

Väga hea värske tervik. Puhas viski. Noorus (5-6 aastat) pole tunda, kuid kvaliteet küll. Minu jaoks meelepärasem kui eelnevalt maitstud Ardnahoe ja Strathearn. Ja hinna poolest saab siinse Ardnamurchani kätte neist kahest poole odavamalt.



kolmapäev, 5. märts 2025

STRATHEARN Inaugural Release

Kui eelnevalt maitstud Ardnahoe oli pärit Hunter Laing omanduses viskivabrikust, siis siinmaitstav Strathearn viski on pärit sõltumatu villija Douglas Laing omanduses olevast viskivabrikust. Strathearn pole siiski Laingide poolt rajatud, vaid nad ostsid selle 2019. aastal. Viskivabrik rajati ise aga juba 2013 Tony Reeman-Clarki poolt, kes oli omajagu innovatiivse ja osaliselt ka Šoti viski ühenduse poolt seatud reegleid eirava lähenemisega viski valmistamisse. Nimelt eksperimenteeris ta muudest kui tammest valmistatud vaatide kasutamisega (nt kastan, kirss, mooruspuu). Samuti kasutati vanemaid ja nüüdseks viskitootmises suuresti mittekasutatud odrasorte, mis on oluliselt väiksema saagikusega, kuid rikkalikuma maitsega (Maris Otter).

Perthist vaid 10 km kaugusel asuv Strathearn on üsna väike viskivabrik, aastaseks tootmisvõimsuseks kõigest 60 000 liitrit. Praegused omanikud on jätkanud erinevate odrasortidega katsetamist ning destillaat valmib pika käärimisprotsessi (keskmiselt 144 tundi) tulemusel. Praegu toodetakse viskit üksnes turvastamata linnastest.

Siinmaitstav Strathearn on esimene laiemalt kättesaadavaks tehtud viski, mis villiti 2024. aasta kevadel. Kokku on see segatud 2/3 osas endiste omanike poolt valmistatud ja umbes 6-8-aastasest viskist ja 1/3 osas Laingi poolt toodetust. Viski jaoks kokkusegatud 32 vaati olid eks-burboon, eks-šerri ja värsked (virgin oak) vaadid. Kokku villiti seda viskit 10,000 pudelit. Maitstav on pärit 4cl näidisest.



Strathearn Inaugural Release, 50,0% nc, ncf

Aroom: kerge, kuid mitte nõrk. Linnased, õunakoored, kreemine vanill, küpsised, värske sai, veidi pärmisust. Ninatundelt üsna paks, tänu tuntavale linnasusele ja ka metsaõite meele. Klaasis seista lastes tuleb šerrivaatide mõju esile kuivatatud puuviljade (aprikoos) kujul, värsked tammevaadid annavad veidi ka tammist vürtsikust.

Maitse: kreemine, isegi ehk veidi võine suutundelt, samas värske ja kergelt vürtsikas. Ka siin on värske sai ning segu kus kokku segatud õun, rabarber ja ingver. Veega veidi lahjendades ümaram ja veelgi kreemisem, kus endiselt ka kuivatatud puuviljad.

Lõpp: keskmise pikkusega. Siin tuleb viski suhteline noorus esile ja ka värske tammevaadi mõju on siin enam tunda. Seda koos mõningase piirituselise kirbusega järelmekis.

Hinnang: B

Samuti väga hea, kuigi ehk mitte päris minu maitsele. Kvaliteet on aga kõrge ning tahaks tõesti uskuda, et Maris Otter odral on oma tugev osa selles, et lõpptulemuseks on maitsetelt täidlane ja üsna rikkalik tervik. Kuna sarnaselt Ardnahoe viskile on ka selle viski hind arvestades selle noorust üsna krõbe, piirdun ka selle viski puhul näidise äramaitsmisega.



esmaspäev, 3. märts 2025

ARDNAHOE 5 yo The Inaugural

Märtsi-aprilli jooksul maitsmisele tulevatest n-ö uuema aja Šotimaa viskivabrikutest võtan esimesena letti Ardnahoe. 

Ardnahoe viskivabrik on rajatud Šoti sõltumatu villija Hunter Laing & Co poolt 2017 ning paikneb see Islay saarel Caol Ila ja Bunnahabhain viskivabrikute vahel. Aastaseks tootmisvõimsuseks on miljon liitrit. Kuna tegemist on Islay saare viskiga, siis on oluline ära tuua ka linnaste turvastamise määr. Selleks on 40ppm ning turvastatud linnastest toodetakse viskivabrikus 90% kogudestillaadist. Lisaks võiks esile tuua selle, et 80% läheb küpsema eks-burboon vaatidesse. Esimene põhisortimendi viski, mis järgnes Inaugural viskile, ongi suurema eks-burboon vaatide osakaaluga. Nimeks on sellel Infinite Loch, mis villiti sügisel 2024.

Siinmaitstav The Inaugural on kokku segatud umbes 75% osas eks-burboon ja 25% osas eks-šerri vaatides küpsenutest ning villiti seda viieaastast esimest Ardnahoe viskit mais 2024 kokku 70000 pudelit. Maitstav on pärit 4cl näidisest.



Ardnahoe 5 yo The Inaugural, 50,0% nc, ncf

Aroom: muldne suitsusus, mullased värskelt turvastatud linnased, vegetaalsus, kartuliidud. Ninatundelt üsna paks, kuid samas veidi tuim mittevärskuse mõttes. Antiseptilisus kindlasti ja veidi ka metallisust. Veega veidi lahjendatult meenutab Lagavulin DE-d, kuna vesi toob enam esile šerrivaadi mõju.

Maitse: paks tugev turbasuitsune tuhasus koos selge meditsiinilisusega (noort Ardbegi meenutav), kuivemat sorti õunakook, münt lisab veidi värskust. Veega lahjendatult tuleb šerrivaatide mõju ka siin enam esile.

Lõpp: keskmise pikkusega. Kergelt tuhane suitsusus, veidi vürtsikust, selge meresoolasus ja meditsiinilisus järelmekis.

Hinnang: B

Väga hea sellise noore ja uue Islay saare ühelinnaseviski kohta. Mitte kuigi rikkalik siiski ja selgelt veel noor. Tervikuna samas ka ei midagi erilist. Ei midagi sellist, mida selle saare vanemad viskivabrikud juba oma viskidega ei paku. Siiski tore lisandus nende sekka. Vähemalt mind selle konkreetse viski maitsed tervikpudelit soetama ei kutsunud. Piisas täiesti näidise äraproovimisest.



neljapäev, 27. veebruar 2025

LAPHROAIG 10 yo CS Batch 011

Viimane blogi 10-aastase tähistuse puhuks valitud viski on samuti 10-aastane. Tegemist on vaadikangusena villitud Laphroaig viskiga. Ja täpsemalt Batch 011, mis villitud märtsis 2019. Tavapäraselt on vaadikanguses Laphroaig kokku segatud eks-burboon vaatides küpsenuist. Viimatine Laphroaig 10 yo Cask Strength villiti 2023 sügisel (Batch 17).



Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 011, 46,0% ncf

Aroom: vana tuhase ahju sisemus, antiseptik, mereadru ja -soolasus. Vanill ja õunakoored, mis annavad veidi magusust ja lisavad täidlust. Klaasis seistes suitsukala, võiküpsis, enam adrulisust ja merelisust. Veega lahjendades tsipa ehk magusam, kuna lisanduvad turvastatud linnased. Samas ka mineraalsem ja meresoolasem. Rohkemal lahjendamisel tuleb algus veidi farmisust ja seejärel kivisüsi ja tugev tahmasus.

Maitse: väga tugevalt tuhane, turbasuitsune ja antiseptiliselt meditsiiiniline. Väga jõuline ja robustne. Just selline, mida vaadikanguses noorelt Laphroaigilt oodata. Teises pooles rohust ja veidi kirbet turbasust, piprast tamme ja sidrunikoort, mis panevad igemed veidi kirvendama. Ka siin tuleb veega lahjendades ehk veidi magusust. Selgelt nüüd aga münt koos soolasuse ja mineraalsusega. Tuhasus ei kao siiski kuhugi.

Lõpp: üsna pikk. Tugev tuhane turbasuitsusus, piprane, soolane ning veidi siin magusat vanilli, kuid tervikuna pigem kuiv antiseptilisus. Veidi lahjendatult mineraalsem ja veidi magusam.

Hinnang: B+

Suurepärane, kuid kui siin oleks veel juures paksem puuviljasus, siis ... Kannatab üllatavalt hästi veega lahjendamist, isegi ohtra veega.



pühapäev, 23. veebruar 2025

PORT CHARLOTTE 10 yo

Veebruar ei kujune just kuigi viskirohkeks. Blogis tuleb sel kuul veel vaid kahe viski napisõnalised tutvustused – ja mõlemad siis ikka 10-aastased viskiblogi 10-aastase tähtpäeva puhuks. Esiteks Port Charlotte 10-aastane. 

Bruichladdich villis piiratud koguses esimese 10-aastase Port Charlotte 2012. aastal (mul see ka kogus olemas), teise 2016 aastal (blogis tutvustatud 6.6.2017) ning uues rohelises pudeli disainis toodi see uuesti turule 2018. Siinmaitstav on villitud 10.10.2022.



Port Charlotte 10 yo, 50,0% nc, ncf

Aroom: esmalt vihje kuivale tammele, siis magusad turvastatud linnased ja Laddiele omane soe keedupiimasus, täpsemalt meega keedupiimasus. Klaasis seista lastes tuleb ühelt poolt heinasus ja teiselt poolt õline turvastatud linnasus. Need seob omavahel kokku mesisus. Tasapisi tuleb ka üha enam esile selge soe farmisus, mis minu jaoks on turvastatud linnaseviskides alati oodatud nüanss. Tilk või paar vett toob veidi troopilisi puuvilju.

Maitse: meeldiv õline suutunne. Rikkalik ja täidlane. Turbasuitsusus on siin ikka väga tugev. Seda täiendab ja tasakaalustab magusam mesine linnasus, lagrits ja fenkol enne seda, kui võimust võtab teises pooles üsnagi tugev vürtsikus, kus ka veidi pipart, niii musta kui valget. Meedliv maitsekaar.

Lõpp: pikk. Tugev vürtsikas turbasuitsusus, röstitud kookos koos kerge mündiga.

Hinnang: B+



Head Eesti Vabariigi aastapäeva!


laupäev, 15. veebruar 2025

SPRINGBANK 10 yo (17/287)

Springbank 10-aastane on vana tuttav ning seda on alati hea maitsta. Seekordne viski on villitud 27.06.2017. Kui kolm-neli aastat oli selle viski kättesaadavus üsna raske, siis viimase poole aasta vältel on see tasapisi taas silmapiirile jõudnud. Seda küll märksa kallima hinnaga, kui see varasemalt oli. Ise ostsin viimati 10-aastase eelmisel aastal Campbeltowni külastades. Seega jääb mul peale siinkohal äramaitstu kollektsiooni veel kolm Springbank 10-aastast – 2004, 2016 ja 2023 villitud.



Springbank 10 yo (17/287), 46,0% nc, ncf

Aroom: kreemine-õline, martsipan, soe tammevanill, magusad tsitrused, pirnisiirup, kerge masinaõli, värsked linnased, kookosevõi ja veidi iirist. Värske, rikkalik ja kutsuv tervik.

Maitse: suutundelt õline ja üsna paks. Tsitrused ja kerge ingver annavad värskust, pirnid ja linnased magusust. Keskosas veidi magusat ja selgelt vürtsikat tammisust, kerge turbasuitsusus, veidi kookost ja vanilli ning lõpuosas selge soolasus.

Lõpp: üsna pikk. Vürtsikad tsitrused, mineraalsus, soolasus.

Hinnang: B+

Kümneaastase viski kohta on Springbank ikka üsna kompleksne ja maitseküllane. Eriti aroom. Maitsetes on ehk seekord puuviljast värskust veidi vähem ja tammisust veidi enam. Siiski suurepärane.

neljapäev, 6. veebruar 2025

Pimemaitsmine Vol 1: 16 viskit

Sai eelmise aasta suve keskel enamus juba varem maitstud täispudelitest näidispudelitesse tallele pandud viskid siis omakorda ümber valatud väikestesse 3cl pudelitesse nii, et hiljem oleks võimalus mul endal neid pimemaitsmiseks kasutada. Nimelt palusin abikaasal siis iga viski pudelike tähistada numbriga nii, et mina konkreetses pudelis olevast viskist teada ei saaks enne pimemaitsmise lõppu. Ehk siis iga viski numbrit ja selle taga oleva viski nime sisaldav paber sai abikaasa poolt suletud kinnisesse ümbrikusse. Nüüd seitse kuud hiljem oli siis õige aeg väike pimemaitsmine ette võtta.



Kokku sai eelnevalt kirjeldatud viisil valitud 16 Šoti linnaseviskit nii, et sinna ei satuks turbasuitsuseid, vaadikanguses ja eksklusiivseid viskisid. Ja kõik 16 viskit on minu poolt täispudelitest juba varasemalt maitstud ja ka blogis tutvustatud.

Kuna kokku oli 16 viskit, siis korraldasin selle nädala alguses maitsmise nii, et on neli eelvooru, kus igas neli viskit numbrilises järjestuses. Igast eelvoorust pääses lõppvooru iga eelvooru parim (viigi korral kõik). Finaalis maitsesin siis neid eelvoorude parimaid uuesti ning lõpuks selgusid poodiumile pääsenud. Seejärel koostasin (täna) koondtabeli hinnanguskooridega ja vahetult blogi postitamise eel avan lõpuks ümbriku ja lisan tabelisse numbrite taha viskide nimed. Ja ilmselt on tulemus mulle üllatus, või ka ei ole. Eks näeb.

Igat viskit hindasin neljas alajaotuses: aroom (A), maitse (M), täidlus (T), kompleksus (K) ning seda skaalal 1-5. Vajadusel kasutasin ka 0,5 sammu. Lõppskoor (S) sai jääda seega 4-20 vahele. Lisaks andsin igale viskile lühikese sõnalise kirjelduse.



EELVOOR 1

Viski nr 1. A=3, M=3, T=3, K=4 / S = 13

Kerge, teraviljane, vaid veidi puuviljasust. Meeldiv maitse, veidi tsitruseid lisaks kergelt ürdisele rohususele. Järelmaitses tuleb veidi greibi mõrkjust.

Viski nr 2. A=1, M=1, T=1, K=1 / S = 4

Kas tõesti on siin tegemist Dalmore Port Wood viskiga? Kuidagi tuttav. Kui jah, siis on see näidispudelis õige käest ära läinud. Väga tugev kunstlik karamellisus ja mõrkjus, hapukapsas. Ei ole meeldiv ühestki otsast.

Viski nr 3. A=4, M=3, T=4, K=3,5 / S = 14,5

Esmalt kergelt käärinud puuviljasus, mis muutub kiiresti meeldivalt ümaraks ja selgelt magusamaks. Pigem kuivatatud puuviljad, pähklisus. Taustal tõuseb šerrivaatide mõju. Maitses kordub sama. Ehk veidi liigselt magususele kalduv, kuid meeldiva šerri mõjutusega.

Viski nr 4. A=4, M=3, T=3, K=4 / S = 14

Puuviljane koos meeldiva kerge suitsususega linnasus. Tundub olema pigem noor viski. Samas vihjed tugevale vaadi mõjutusele. Maitsetes ürdisust, kõrvalmekina põlenud rohusus. Omapärane. Pikk järelmekk.



EELVOOR 2

Viski nr 5. A=4, M=3, T=3,5, K=3 / S = 13,5

Kutsuvalt värske puuviljasus – küpsed õunad ja pirnid. Värske roheline tee ja rohelised ürdid, klaasis seistes värskelt saetud puidusus, vanill ja karamell. Maitsed märksa lihtsamad, kerge liistumise mekk. Ilmselt madal kangus. Kuivatatud puuviljad ja kerge tammine vürtsikus.

Viski nr 6. A=4, M=4, T=3, K=3 / S = 14

Kerge ja delikaatne, kuid värske. Värske till, veidi fenkolit, kreembrülee. Maitsetelt samuti kerge, lilleline rohusus, särtsakas. Tundub olema üsna noor, kuid ilmselt veidi kõrgem kangus toob maitsed hästi esile. Puhas ja värske viski.

Viski nr 7. A=4, M=3, T=4, K=3 / S = 14

Kuivatatud puuviljad, küpsed mahlased murelid, karamelliseeritud apelsini koored. Selge šerrisus. Suutundelt kreemine, pähkline ja n-ö jõulukoogine. Veidi ehk liiga magus – datlid, viigimarjad ning ka veidi nagu lahjavõitu kanguse mõttes. Siiski klassikaline serrivaatide viski.

Viski nr 8. A=3, M=3, T=3, K=3 / S = 12

Kergelt selline põlenud rohusus, kreemine toffee, hapendatud kõõgiviljad, pähklid. Klaasis seistes parem. Suutundelt kreemine, ürdine ja pähkline, kuid siin tuleb ka kopitanud puidusust. Selline „saame keskpõrandal kokku” viski.



EELVOOR 3

Viski nr 9. A=4, M=3, T=2, K=3 / S = 12

Troopilisi puuvilju, kreemisus, mesisus. Veidi šerrivaate ilmselt sekka segatud. Suutundelt pehme ja kreemine. Madal kangus ilmselt, mis ei lase maitsetel esile tõusta. Toffee, tammevanill.

Viski nr 10. A=4, M=3, T=4, K=3,5 / S = 14,5

Ilmselt šerrivaatide mõjutusega. Kuivatatud puuviljad, eelkõige õun. Kaneel, nelk. Veidi kuiva puidusust, pähkleid. Suutundelt ümar, kanguselt samuti nõrk, kuivatatud õun, šerrine.

Viski nr 11. A=3, M=3, T=3,5, K=3 / S = 12,5

Meeldivalt värske puuviljasus alustuseks, kus pirn, õun, banaan. Taustal tammevanill, mis klaasis seistes varjutab puuviljasuse. Maitsetelt üsna vürtsikas. Veidi sellist burboonisust, veidi ingverit. Papisus hiilib ligi.

Viski nr 12. A=3,5, M=4, T=3, K=3 / S = 13,5

Kerge piirituselisus, lillelisus, magus tsitrus, värske suveõun. Klaasis seistes vanillikreem. Maitsetelt värske, tsitrused ja õunad, lilleline ja veidi rohune. Tervikuna meeldiv, kuid üsna lihtne.



EELVOOR 4

Viski nr 13. A=4, M=4, T=4, K=3 / S = 15

Karamelline, tammevanill ja veidi vürtsikust. Ümar kreemisus suutundelt. Maitse loogiline jätk aroomile. Kuivatatud puuviljad, kreemine, veidi pähklisust, piimašokolaad.

Viski nr 14. A=3, M=3, T=3, K=3 / S = 12

Kreemine marjasus, üsna magus, veidi papisust, iiris. Maitsetelt üsna magus ja marjamoosine. Veidi ka sellist burboonisust. Toffee, iiris, järelmekis papisust.

Viski nr 15. A=3, M=3 T=3,5, K=3,5 / S = 13

Veidi selline kadakamarjane, puuviljane happesus, samas üsna värske ja särtsakas. Rohune. Maitsetelt ümar, toffee, tammevanill, piimašokolaad. Veidi ka siin papisust.

Viski nr 16. A=2,5, M=4, T=3, K=3 / S = 12,5

Käärinud puuviljad ja veidi hapukapsast, üsna suletud aroom. Maitse palju meeldivam, värske küpsete puuviljade mix, vanill.


LÕPPVOOR

Viski nr 3. A=4, M=4, T=4, K=3,5 / S = 15,5

Alguses tammevaadi kuivus, mandel, kuivatatud õunad, tarte tatin ehk pahupidi õunakook. Üsna täidlane suutundelt. Meeldiv kuivatatud puuviljasus, karamelliseeritud suhkur, datlid, karamell.

Viski nr 6. A=4, M=4, T=4, K=4 / S = 16

Tammevanill, veidi kooritud mandleid, männivaik, veidi kadakamarju. Klaasis seistes muutub kreemiseks ja täidlaseks. Martsipan. Suutundelt üsna intensiivne, tammevanill, ohtralt tsitruseid, veidi ingverit ja rohusust.

Viski nr 7. A=4,5, M=4, T=4, K=4 / S = 16,5

Väga kreemine ja ümar šerrisus. Paks ja täidlane, küpsed murelid, veidi nahksust. Suutundelt ümar, kreemine ja täidlane. Ilmne šerrivaadi mõju. Kangust võiks enam olla. Pähkline, dattel. Järelmaitse veidi ehk kiirelt kaduv.

Viski nr 10. A=4,5, M=3, T=3,5, K=3,5 / S = 14,5

Karamelline ja tammine, roosiõielisus, martsipan, maasikamoos, veidi ka sigarikarbi aroome, röstitud metsapähkel. Suutundelt üsna pehme, puidune ja karamelline. Veidi sellist sünteetilist magusust, mis muudab veidi imalaks. Törts ka väävlisust.

Viski nr 13. A=3,5, M=3,5, T=3,5, K=3,5 / S = 14

Kreemine, karamelline, pähkline, šerrine. Siiski vähemaromaatsem ja lihtsam võrreldes teistega. Suutundes veidi kirbust, kreeka pähklid, karamell, kuiv puidusus, kerge papisus ehk isegi. Siiski veidi aitavad karamelliseeritud tsitrused maitseid hoida.

Ja ümbriku avamisel selgusid maitsmisel osalenud viskid:


Näidispudeli number

Skoor eelvoorus / lõppvoorus

Viski

13

15 / 14

BenRiach 12 yo Sherry Wood, 46%

3

14,5 / 15,5 (III koht)

GlenDronach 15 Revival (2018), 46%

10

14,5 / 14,5

Dalmore 18 yo, 43%

6

14 / 16 (II koht)

Glencadam 10 yo, 46%

7

14 / 16,5 (I koht)

Macallan 12 yo Sherry Oak (2012), 40%

4

14

Highland Park „Einar”, 40%

12

13,5

AnCnoc 1993/2007, 46%

5

13,5

Glenfiddich 18 yo, 40%

1

13

Arran 14 yo, 46%

15

13

Deanston 12 yo, 46,5%

11

12,5

Glenlossie 16 yo Signatory 1997, 46%

16

12,5

Strathisla 12 yo, 43%

8

12

Bunnahabhain 12 yo Provenannce 2001/2014, 46%

9

12

Balvenie 12 yo Signature, 40%

14

12

Glenrothes 2004/2018, 43%

2

4

Dalmore PortWood Reserve, 46,5%

Väga huvitav ja mänguline maitsmiskogemus. See näitab ühelt poolt seda, kuivõrd eelteadmine sellest, mis on viski nimi, vanus, kangus, kasutatud vaadid jms teatud eelhoiaku ja -ootuse viskis oodatava maitsete, kvaliteedi ja mõningal määral ka meeldivuse osas annab.

Siiski on esikolmik ja -viisik oma kohta väärt. Mulle on need viskid nüüd nime ja konkreetset viskit teades selgelt meelepärased. Endalegi veidi üllatavalt tundsin pimemaitsmisel üsna hästi ära nii viski nooruse ja kerge suitsususe (Highland Park), madala kanguse (Macallan, Glenfiddich, Balvenie, Dalmore), kui ka selle sünteetilise magususe liigse piirituskaramelli näol (Dalmore).

Teiselt poolt näitab see, kuivõrd võivad ühe viski maitsed olla mõjutatud selle kõrval vahetult maitstavatest viskidest. Kontekst on väga oluline tegur.

Kuna mul on juba maitstud viskidest üsna palju kõrvale pandud ka turbasuitsuste viskide näidiseid, siis kordan ilmselt sellist pimemaitsmist aasta lõpus ka nendega. Seal läheb asi muidugi keerulisemaks ja mängima hakkab selgelt seal viski kangus ja vanus.

laupäev, 1. veebruar 2025

Linnaseviski blogi 10. aastat



Täna täitub linnaseviski blogil 10 aastat! Kui alustasin viskidega seotud blogi pidamist 1. veebruaril 2015, siis esmalt oli soov talletada ees terendanud Islay saare külastamisega seotud märkmed. Seejärel hakkasin aga eesmärgipärasemalt viskisid maitsma ning aasta möödudes saigi seatud siht, et blogi võiks vähemalt kümme aastat järjepidavalt pidada. Nüüdseks on see plaan seega teostunud ning järgmiseks sihiks võtangi veel vähemalt kaks järgnevat aastat ja ehk seejärel siis sellele otsa veel kolm aastat postitusi teha. Samas mine sa tea, ehk jätkan veel peale sedagi. Jõuab siis tasapisi ju kätte ka pensionile jäämine ning miks mitte siis nii selle ajani kui ka peale seda sama rida jätkata. Muidugi ei oska keegi ette näha mida elu meile annab või meilt võtab.

Tuleb tunnistada, et blogi pidamine pani teadlikumalt viskisid ostma ja maitsma. Kokku olen vast nüüd kümne aasta vältel eri viskisid maitsnud kuskil 1000 ringis ehk siis umbes 100 eri viskit aasta kohta. Saan öelda, et ma tean, mis on minu jaoks meelepärane ja kvaliteedi mõttes hea viski. Kuigi maitse eelistused on muutunud ja muutuvad ilmselt ka edaspidi, on siiski nüüdseks välja kujunenud üsna kindlad lemmikud. Need on viskid viskivabrikutest, ja neid ei ole palju, mida julgen endale osta täispudelitena ning reeglina ei tule nende puhul ette ka pettumusi. Samas on tasapisi välja koorunud ka esiteks viskid, mida enam ei ole innustunud maitsma ja teiseks viskid, mida kindlasti ei soovi täispudelitena omada. Neid viimaseid on ikka väga suur osa kõigist toodetud ja minu poolt maitstud linnaseviskidest. Siiski olen ma endiselt avatud uutele maitsetele, avastustele ja üllatustele. Kunagi ju ei tea, mis ...

Blogi pidamise alguses oli soov saada viskidest ja nende maitsetest kätte võimalikult lai spekter. Eelkõige oli muidugi soov maitsta ära nii palju kui vähegi võimalik igast töötavast Šoti linnaseviskivabrikust vähemalt üks viski. See on suuresti ka teostunud – olen n-ö vanematest ehk kuni 2005 aastani rajatud viskivabrikutest alates Aberfeldy’st kuni Tullibardine’ni ära maitsnud kokku 94 viskivabriku viskid ehk kõik peale Glen Ord viski. Viimane tuli isegi nüüd mulle üllatusena, kuna oma arust olin ka seda maitsnud. Kuna see on mul nii 20cl pudelina kui ka 5cl minipudelina olemas, siis saab see puudujääk veel sel kuul likvideeritud. Siis saab selle eesmärgi korralikult täidetuks lugeda.

Kuna Šotimaale on peale 2005 aastat juurde tekkinud üsna palju uusi viskivabrikuid (kokku 52!), siis on nendega enda kurssi viimine paras katsumus olnud. Seni olen maitsnud neist 14 viskivabriku poolt villitud viskisid. Paljud uutest pole veel „korralike” viskide villimiseni jõudnud, osa villitud viskidest on isegi näidistena raske hankida ja lisaks on neid viskivabrikuid tõesti juurde tekkinud omajagu. Siiski olen neid püüdnud ikka hankida, et nende maitseid nii enda jaoks avastada, kui ka blogis tutvustada. See on ka osaliselt väike missioon, mida juba märtsi ja aprilli kuus saan ilusti ellu viia.

Lisaks oli mul blogi pidamise algusest alates üheks sihiks seatud laiendada enda viskide maitsmise haaret ka väljaspoole Šoti linnaseviskisid. On ju linnaseviskisid just blogi pidamise kümne aasta vältel tootma hakatud pea igas maailma nurgas. Kuigi minu fookus on olnud, on ja jääb olema siiski Šoti viskidel, on vahelduseks hea end kursis hoida ka muu maailma viskidega. Seega on ka neist üsna hea ülevaade saadud ja ka blogis antud.

Olen ka alates eelmise aasta algusest üritanud välja mõelda, mida veel blogis peale maitsekirjelduste ja harvade viski tootmisega seotud märkmete juurde lisada. Mõned mõtted on, kuid eks neist saab aimu, kui neid realiseerima asun. Kindel on vaid see, et blogi jätkab reklaamivabalt ja ilma kommentaaride lisamise võimaluseta.

Slàinte!

kolmapäev, 29. jaanuar 2025

TAMDHU 17 yo CA 2007/2024 ChS

Siinne Tamdhu on destilleeritud 2007 ning küpsenud täisaja eks-burboon vaadis (barrel) ning  villitud novembris 2024 kokku 180 pudelit. Maitstav on pärit 4cl näidisest.



Tamdhu-Glenlivet 17 yo Cask Strength, Cadenhead’s Chairman’s Stock, 57,0% nc, ncf

Aroom: magus-kuiv vanill, karusmarjamoos, küpse kiivi, vähemahlakas roheline õun, toffeetäidisega vanillijäätis. Klaasis seistes ja eriti veega lahjendades happelisust, barbariss, veidi pirni karamelli. Esimesel lähenemisel on vaadis veedetud aeg meeldivalt tunda, kuid siis muutub pigem lihtsaks ja õhukeseks.

Maitse: kreemine tammisus, toffeetäidisega vanillijäätis. Teravust parasjagu. Keskosast märksa kuivem ja tammisem. Kerge vürtsikus, ingveri tükid. Veega lahjendades happelisust ja selge mõrkjus; kaneel ja nelk. Üsna lihtne ja õhuke.

Lõpp: keskmise pikkusega. Tammiselt kuiv, mõrkjas, vihjed burboonile.

Hinnang: C+

Teine viski järjest, mis oma iseloomult minu maitsele ei sobinud. Iseenesest oli hea võimalus proovida Tamdhu viskit, mis küpsenud ainuüksi eks-burboon vaadis. Enamasti on Tamdhu ju väiksema või suurema eks-šerri vaatide mõjuga. Vähemalt siinmaitstud „paljas” Tamdhu mulle ei meeldinud.

esmaspäev, 27. jaanuar 2025

CRAIGELLACHIE 16 yo CA 2007/2024 ChS

Craigellachie on destilleeritud 2007, peale esmast küpsemist viidud 2020 järelküpsema sauternes vaati (hogshead) ning lõpuks villitud novembris 2024 kokku 222 pudelit. Maitstav on pärit 4cl näidisest.



Craigellachie-Glenlivet 16 yo Cask Strength, Cadenhead’s Chairman’s Stock, 53,8% nc, ncf

Aroom: esmalt mitte kuigi kutsuv; selline kergelt roiskunud, äädikaline, puuviljase happelisuse ja kääritusega aroom. Selgelt sauternes veini mõjutus. Klaasis seista lastes muutub märksa meeldivamaks. Troopilised puuviljad, magusam ning ninatundelt ümar ja soe. Veidi pähklisust, kuivatatud aprikoos, voolav mesi. Veega lahjendades ilma happelisuseta puuviljasus.

Maitse: magus-hapukas, suutundelt kreemisusele kalduv. Vanillikreem, virsikud siirupis, veidi tsitrust, mesisus. Aroomiga võrreldes oluliselt meeldivam. Siiski on ka siin selline happelisuse ja roiskunud puuviljasuse mekk tunda. Veega lahjendades suurt muutust ei ilmne, ehk vaid veidi integreeritum.

Lõpp: pigem lühike. Mesi, küpsed pehmed troopilised puuviljad, veidi pähklisust.

Hinnang: C+

Maitse selgelt parim osa. Tervikuna üsna veider, kuid samas ka huvitav kooslus. Kvaliteet selgelt olemas, kuid liigselt veinivaadi mõjutustega. Seni maitstud Craigellachie linnaseviskide põhjal võin öelda, et see ei istu oma iseloomult mulle eriti. Olgu see küpsenud endistes burboon, šerri, armagnac või veini vaatides ikka on sel mingi minu jaoks kummaline mekk juures.