laupäev, 12. oktoober 2019

GLENALLACHIE 10 yo Cask Strength Batch1 & Batch2

Järgnevad kolm viskit on pärit Glenallachie viskivabrikust. Need on samas ka esimesed selle viskivabriku linnaseviskid mida maitsen. Seega on asjakohane veidi ka viskivabrikut ennast tutvustada. Glenallachie viskivabrik on rajatud 1967. aastal ning ehitise arhitektiks William Delmé Evans (olnud ka Jura ja Tullibardine viskivabrikute arhitekt). Viskivabrik suleti 1987, kuid peale tootmismahu kasvatamiseks kahe destillaatori lisamist, käivitati tootmine uuesti 1989. Suurem muutus leidis aset 2017. aasta sügisel, mil Billy Walker koos kaasomanikega Glenallachie viskivabriku üle võtsid. Sarnaselt varasemalt Walkeri poolt „üles töötatud“ BenRiach ja GlenDronach viskidele, muudeti ka Glenallachie nimi GlenAllachie’ks. Viskivabriku nimi tähendab „kaljurahnude org“ ning ilmselt sellest ajendatuna on kujundatud ka pakend, mis on üsna Flintstonelik.

GlenAllachie viskivabriku aastaseks tootmisvõimsuseks on küll 4 miljonit liitrit, kuid uute omanike poolt oli esimesel tootmisaastal tootmismaht vaid 750 000 liitrit. Viski küpseb 16nes laos, millest kaks on traditsioonilised. Uute omanike üheks eripäraks võib kindlasti pidada seda, et destillaat pannakse vaatidesse küpsema kolmes eri kanguses (63,5 mis on ka Šoti viski n.ö tavapärane vaatimiskangus, 68% ja 72%), et saada lõpptulemusena eri maitseprofiile. Alustatud on ka tugevalt turvastatud linnastest (80ppm !) viski destilleerimist, mis moodustab iga-aastasest toodangust vähemalt 20%.

Tarbija poolt vaadatuna oli olulisemaks muutuseks uute omanike all Glenallachie viskivabriku puhul muidugi see, et turule toodi 2018. aasta kevadel esmalt mitmed aastakäigu viskid, mis destilleeritud 1978-1991 vahemikus ning suvel ka põhisortimendi viskid (10 yo Cask Strength, 12 yo, 18 yo ja 25 yo). Kõik GlenAllachie viskid on naturaalse värvusega ja külmfiltreerimata ning villitud kas vaadikangusel või 46-48% kanguses. Nüüdseks on põhisortimenti lisandunud 15-aastane, mõned järelviimistletud viskid ning värskelt on villitud ka uus tegu vaadikanguses 10-aastast (Batch 3).

Siin esimesele maitsmisele tulevad 10-aastased vaadikanguses GlenAllachie viskid on küpsenud eks-burboon, PX, oloroso ja uutes (virgin oak) tammevaatides, mis siis kokkusegatult pudelisse villitud. Maitstav GlenAllachie 10 CS Batch 1, mis villitud 2018 suvel on pärit 3cl näidispudelist ja Batch 2, mis villitud 2018 sügisel 5cl minipudelist.


GlenAllachie 10 yo Cask Strength, Batch 1, 57,1% nc, ncf

Aroom: esmalt tammine vanill, siis mesine, rosinad ja ümarust andev magusus. Kanarbik ja heinasus ning lisaks ka punaste marjade mix (kirss, pohl, jõhvikas), mis rüütatud veidi sellise tuhase kattega. Heas tasakaalus meeldiv aroom.

Maitse: magus ja mesine puuviljasus. Suutundelt üsna paks. Teises pooles teravalt vürtsikas ja veidi mõrkjas. Muskaat ja ingver. Kõrge kangus pole tunda. Samuti pole uus vaat liigselt mõjule pääsenud. Saavutatud üsna hea tasakaal eri vaatide vahel, kuid aroomi põhjal oleks oodanud siiski väiksemat vaadi mõju.

Lõpp: keskmise pikkusega. Igemeid kattev vürtsikus jätkub, siis uuesti mesine magusus ning selle järel viimasena veidi mõrkjas tammisus.

Hinnang: C+


GlenAllachie 10 yo Cask Strength, Batch 2, 54,8% nc, ncf

Aroom: magus, kuid kergelt nina näpistav. Siin on šerrivaatide mõju tajutav. Üsna paks, puuviljadest aprikoos ja grillitud ananass. Lisandub selline röstitud tammisus ja karamell. Värske vaat on selgelt esil. Klaasis seistes muutub aroom happelisuse suunas – sidrun, toores ananass, roheline õun, veiniäädikas, estragon.

Maitse: esmalt magus, ümar ja mesine. Kahjuks vaid hetkeks. Kiirelt tuleb terav, tammine, vürtsikas, ürdine, kirbe, happeline rünnak. Veega lahjendamine veidi tasakaalustab, kuid samas lihtsustab. Lahjendatult roheline tee, sidrun, lillelisus ning veidi ka enam happeline.

Lõpp: üsna pikk. Vürtsikas, siis hetke ka magusust, mis kahjuks liiga kiirelt haihtuv. Taandub rohuseks ja lilleliseks. Suud kuivatav.

Hinnang: C

Ühisosa on neil leitav – mesisus (ilmselt destillaadist) ja tammine vürtsikus (ilmselt uued tammevaadid), kuid samas on ka erisus tajutav. Batch 2 on veidi ebatavalise maitsekooslusega, kuid mitte otseselt halb. Ilmselt on kasutatud vaatide osakaal olnud selle puhul erinev ning ehk uutes vaatides küpsenud viskit rohkem tervikusse lisatud.