esmaspäev, 31. oktoober 2016

Olut Expo 2016: maitstud viskid

Möödunud nädalavahetusel (28.-30.10) leidis Helsingis aset järjekordne Olut Expo, kus lisaks ohtrale õllede valikule oli tutvustamiseks ja maitsmiseks kohale toodud traditsiooniliselt ka valik viskisid. Külastasin sündmust pühapäeval ning maitstud sai kaheksa eri viskit, mille maitsetutvustused allpool. Maitsesin eelkõige uuemaid ja piiratuma kogusega viskisid. Päeva lõpus sai juba laevas tagasiteel lisaks maitstud uut reisikaubandusse suunatud Bruichladdich viskit.


Highland Park 13 yo, 2002/2016, cask #6367, 59,2% nc, ncf

Antud ühelinnaseviski on villitud spetsiaalselt Soome viskiklubi jaoks (Whisky Clubs of Finland). Tegemist on Euroopa tammest valmistatud esmatäite šerri vaadiga (hogshead) ja vaadi väiksusest tulenevalt villiti seda vaid 306 pudelit.
Aroom: jõuline, kuid mitte alkoholi mõttes, vaid oma kompleksuses; šerri on mõistetavalt pealmine, kuid ei mata siiski HP suitsust täiesti enda alla; algus pigem kuiv, kuid veidi klaasis seistes muutub see kuivus puuviljaseks, täpsemalt mustad ploomid, mustad rosinad. Maitse: jõuline, täidlane, kompleksne šerri vaadi ja suitsuse destillaadi tasakaal; üsna kuiv ja tammine, kuid mitte häirivalt, piisavalt serrit ja kuivatatud puuvilju toetamas. Lõpp: keskmise pikkusega, kuiv šerrisus. Selle viski puhul oli kõige meeldivam just selle kompleksne terviklikkus ja jõulisus. Võiks öelda, et siin ei ole midagi kaotsi läinud ja nii vaat kui destillaat hästi esil üksteist tasakaalustamas.


Highland Park 17 yo „Ice“ Edition, 53,9% nc, ncf

See on Highland Park’ uus Norra mütoloogias kahe ürgvalduse – jää (Niflheim) ja tuli (Muspelheim) – vastandusele osutav kaheosaline sari; järgmisel aastal villitakse „Fire“ Edition. Viski on küpsenud eks-burboon vaatides, millel olid uued Ameerika tammest valmistatud otsad ja kokku villiti seda 2016 märtsis 30 000 pudelit.
Aroom: kangusele vaatamata üllatavalt pehme ja kargelt (jää?) värske puuviljasus (troopilised eelkõige, ananass), üsna kompleksne. Lisaks meeldivalt magusad linnased, mesi, piisavalt suitsusust ja vanilli, veidi ingverit. Maitse: suutundelt kreemine, puuviljad, kuid samas ka puhtalt karge ja värske. Suitsused magusad linnased, vanill, ingver. Vee lisamisel tuleb ka veidi mõrudat vürtsisust, osalt ka rohusust, just värskelt niidetud rohusus; seega pigem ilma veeta. Lõpp: keskmise pikkusega, hea tasakaal magusa ja kuiva suitsususe vahel.


Springbank 18 yo Single Cask, 49,7% nc, ncf

Ka see ühelinnaseviski on villitud spetsiaalselt Soomele (Malt Whisky Association of Finland). Tegemist on Ameerika tammest valmistatud esmatäite šerri vaadiga (hogshead) ja vaadi väiksusest tulenevalt villiti seda vaid 210 pudelit.
Aroom: tüüpilised Springbank aroomid; õnneks ei ole esmatäite šerri vaat matnud destillaati oma alla, ehk on just Ameerika tamm siin seda aidanud saavutada, kuna Euroopa tamme tanniinid oleks toiminud destillaadi peal intensiivsemalt. Maitse: väga meeldiv ümar šerri koos kookose ja magusa suitsususega, lisaks vanilline kreemisus ja kuivatataud aprikoos. Lõpp: pikk, kuivatatud puuviljad, kerge ingver, šerri.


Glenfiddich „IPA Cask“, Experimental Series #01, 43%

Siin siis ajaloo esimene Šoti linnaseviski, mille järelviimistlemisel on kasutatud vaate, kus hoitud IPA (Indian Pale Ale) õlu. Tegemist on Glenfiddich’ uue laiemalt kättesaadavaks tehtud sarjaga, mille kaks esimest pudelit septembris turule toodi. Viski vanuseks umbes 5-7 aastat. Küpsemine on toimunud järgmise skeemi kohaselt: algselt on küpsenud viski tavapärastes vaatides ning seejärel järelviimistletud kolme kuu vältel vaatides, mis olid varasemalt juba hoidnud Glenfiddich viskit, kuid seejärel täidetud spetsiaalselt valmistatud õllega üheks kuuks. Seega koostöö õlle- ja viskimeistrite vahel.
Aroom: kerge, kerge puuviljasus (eriti õunad, kuid leitavad ka pirnid), kuid mitte kuigi (just Glenfiddichi tavapärasel moel) magus – pigem isegi veidi kuiv, vanill, tsitruseline ja kergelt kirbe (ürdid või siiski ongi humalad?). Maitse: kerge ja meeldiv, tsitruseline, vanillikreem, kergelt rohune, veidi jällegi kirbust, mis meenutab humalale omaseid maitseid õlles (või meeled lihtsalt otsivad neid, teades kasutatud vaate?). Paar tilka vett muudab suutunde veidi kreemisemaks. Lõpp: keskmise pikkusega, meeldivalt magus koos kerge rohususega lõpus.


Glenfiddich „Project XX“, Experimental Series #02, 47% ncf

Eelmise paariline uuest eksperimentaalsest sarjast. Kasutatud vaatide küpsemisiga ilmselt varieeruvam. Siinse viski kokkupaneku loogika oli järgmine: 20 Glenfiddich’i saadikut (brand ambassadors) valisid igaüks ühe vaadi, mis siis kokku segati.
Aroom: võrreldes eelnevaga on kõrgem kangus tuntav ja see muudab aroomi täidlasemaks. Pehme puuviljasus, suhkrustatud puuvilja(kummi)kommid, tammised vürtsid ja kergelt veinine (portveini vaadid?). Enam tavapärase Glenfiddichi laadne. Maitse: suutunne täidlane ja ümar (ilmselt suuresti tänu külmfiltreerimata jätmisele), kreemine ning enam kui aroomis tuleb esile šerrivaatide mõju. Kergelt tammist vürtsikust. Vähene vesi lisab kreemisust ja lisab tajutavalt enam vanilli. Lõpp: üsna pikk, meeldivalt kreemine ja ümar; pehmed troopilised puuviljad koos magusate vürtsidega. Võrreldes IPA viskiga on XX tervikuna täidlasem, meeldivam ja mitmeplaanilisem.


anCnoc „Flaughter“, 46% nc, ncf

Sinne ja järgmine maitstud viski on mõlemad Knockdhu viskivabriku (ühelinnaseviski on aastast 1993 villitud anCnoc nime all, et vältida sarnasust Knockando viskidega) turvastatud viskide esindajad. Kokku on turvastatud anCnoc viskisid villitud kaheksa: Rutter (11 ppm), Flaughter (14,8 ppm), Tushkar (15 ppm), Cutter (20,5 ppm), Rascan (11,1 ppm), Peatlands (9 ppm), Stack (20 ppm), reisikaubanduses Barrow (13,5 ppm) ja uuena novembrist 2016 Rùdhan (? ppm). Kõik nimed osutavad kas turba lõikamiseks kasutatud töövahenditele või turbale endale. Nii „Flaughter“ kui „Cutter“ on küpsenud eks-burboon vaatides ning esimene umbes kaheksa aastat ja teine umbes viis aastat.
Aroom: rohuselt/heinaselt kuiv, suitsused linnased ja vanill; ehk veidi ka rohelisi õunu. Maitse: turbasuitsune linnasus, vanill; suitsusus üsna kuiv ja tuhane, seda tasakaalustab siiski ka mõningane kerge puuviljane magusus. Meeldiv, kuid üheplaaniline. Lõpp: pigem lühike ja üsna kuivapoolne. Järelmaitses veidi soolasust, kuid peamiseks on tuhasus, mis jääb keelele üsna pikaks.

anCnoc „Cutter“, 46% nc, ncf

Aroom: eelmisega võrreldes on turbasus tuntavalt magusam ja õlisem, mis näitab hästi, et suurem turbasus toob sageli kaasa ka linnaste omamagususe esiletuleku (vrd Octomore). Kergelt ka piprane ja sõnnikuline, lisaks ka magus vanill. Võrreldes eelnevaga enam Islay saare viskidele sarnanev. Maitse: magus turbasus, mis katab suu päris hästi, jõulisem kui eelnev; kreemine vanill ja ingver. Lõpp: keskmise pikkusega, turbasuitsune, vanill ja ilmselt viski noorusest tulenevalt veidi mõrkjalt rohune. Eelnevaga üsna sarnane, kuid siiski tajutavalt jõulisem.


Laphroaig „Lore“, 48% ncf

Uus Laphroaig, kuid kahjuks jällegi NAS. Siiski on selle viski puhul antud ka täpsustatud teavet kasutatud vaatide vanuse kohta. Kasutatud on „Lore“ valmistamisel 7-21 aastat (keskmine vanus jääb pigem 15-17 kanti) küpsenud viskisid. Vaadid on olnud nii esma- kui teise täitekorra eks-burboon ja eks-šerri vaadid ning lisaks nooremate puhul ka väiksemõõdulisi quarter-cask vaate.
Aroom: mereline turbasus, kuid siiski mitte „näkku hüppavalt“, vaid see pigem hiilib taustal, kuid siiski kogu aeg nähtaval olles; vanill, veidi magusat troopilist puuviljasust ja õlist linnasust. Kergelt ka kirbeid noote (tsitrused, ürdid, happelisemat sorti oliiviõli). Maitse: rikkalik ja intensiivne, turbane, meeldivalt magusaid puuvilju, veidi õlisust, mesisust ja vanilli; šerri vaatide osa on siin vist pigem maitseid integreeriv, kui see, et nad oleksid tajutavad. Lisandub piprane osa lõpus. Üsna meeldiv maitsekaar. Lõpp: keskmiselt pikk. Magusad puuviljad koos kuivema vanilli ja Laphroaig’ õlise turbasusega.


Bruichladdich 8 yo „The Laddie Eight“, 50% nc, ncf

Uus reisikaubanduse lettidele suunatud Bruichladdich, mis eelneb kohe-kohe turule tulevale Bruichladdich 10-aastase teisele väljalaskele. Kasutatud nii Ameerika kui Euroopa tammest valmistatud vaatides küpsenud viskisid; kus eks-šerri vaatide osakaal väga väike.
Aroom: kerge ja karge, teraviljane, rohelised linnased, tsitruseline, veidi nina näpistav; kergelt selline soolase või aroom, ka märga puitu. Veega värskem (rohelised õunad), samas ka ümaram ja magusam. Maitse: üsna värske, pigem destillaadile, kui vaadis korralikult küpsenud viskile sarnanev: rohusus, greip, veidi ingverit; vanill ja oder. Veega ümaram ja veidi enam kreemist puuviljasust, mis eelkõige suureneb teiste tsitruseliste (lisaks greibile) arvel. Lõpp: keskmiselt pikk, greibi kirbus. Veega järelmaitse pikem, pehmem ja ümaram.